ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
займ на карту займ на карту срочно без отказа
wizyta lekarska

Przyczyny niepłodności u kobiet

Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet?

Przyczyny niepłodności mogą leżeć zarówno po stronie mężczyzn, jak i kobiet. Niepłodność u kobiet może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowaniem pewnych leków lub nadmiernym stresem. Płodność u kobiet zmienia się także z wiekiem i obniża się w wieku trzydziestu lat. Do hormonalnych zaburzeń wywołujących niepłodność u kobiet zalicza się m.in. zespół policystycznych jajników, zaburzenia owulacji i nadczynność tarczycy. Niepłodność u kobiet może być związana również z wadami wrodzonymi w budowie narządów płciowych. Są to wady takie jak: brak wykształcenia się jajników, zaburzenia w budowie macicy, tyłozgięcie macicy, wady w budowie jajowodów. Niepłodność u kobiet może być spowodowana komplikacjami pooperacyjnymi narządów płciowych – szczególnie komplikacje po operacji usunięcia torbieli jajników lub mięśniaków macicy. Po tych zabiegach mogą pojawić się zrosty i blizny, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Jest też szereg innych czynników zdrowotnych m.in. takich jak anemia, stres, choroby trzustki czy nadwaga i niedowaga, czy choroby płciowe, które mogą powodować bezpłodność.

Badanie płodności kobiety

Diagnostyka przyczyn niepłodności u kobiet zaczyna się od wywiadu, w którym lekarz może się  zapoznać z historią chorób i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Następnym krokiem jest określenie, jak wygląda cykl menstruacyjny oraz badanie fizykalne, w celu wykluczenia  nieprawidłowości. Następnie przeprowadza się testy na przeciwciała przeciwplemnikowe. Kolejnym krokiem jest wykonanie testów owulacyjnych, które mają wykazać, czy kobieta prawidłowo produkuje komórki jajowe. W tym celu przeprowadza się badania hormonalne, które maja na celu wykazanie poziomu hormonów płciowych we krwi podczas odpowiednich dni cyklu miesiączkowego. Badania hormonalne wykonuje się w określonych dniach cyklu, ponieważ w zależności od fazy, poziom stężenia hormonów jest inny. Badanie zaczyna się między trzecim a piątym dniem cyklu miesiączkowego. Kolejne ustala dokładnie lekarz, gdyż różnią się one w zależności od długości cyklu miesiączkowego u danej kobiety. Rozpoznanie przyczyny niepłodności jest pierwszym krokiem do leczenia jej.

usuwanie zmamienia

Diagnostyka niebezpiecznych zmian skórnych i ich leczenie

Czy możemy sami rozpoznać, że znamię jest niebezpieczne?

Samodzielnie możemy wytypować znamiona, które wydają się nam podejrzane. Nie możemy jednak ocenić, czy dane znamię może rozwinąć się w nowotwór skóry, tak dokładnie, jak zrobi to dermatolog. Nie należy jednak lekceważyć roli obserwacji znamion. Dzięki wczesnemu wykryciu niepokojących zmian skórnych mamy większą szansę na skuteczne ich wyleczenie. Zmiany na skórze, które powinny wzbudzić naszą czujność, to:

 • znamię, które zwiększa swoją średnicę,
 • znamię, w którego obrębie występuje różnica w intensywności zabarwienia,
 • znamię, które ma nierówne granice – asymetryczne lub rozmyte,
 • znamię, w którym występuje podkrwawianie lub pojawia się wydzielina,
 • znamię, które jest bolesne, swędzi,
 • znamiona, które zlokalizowane są w takich miejscach jak podeszwy stóp, wargi, wewnętrzna powierzchnia dłoni czy narządy płciowe.

Należy pamiętać, że im wcześniej zostanie rozpoznany czerniak, tym większe prawdopodobieństwo skutecznego leczenia.

Leczenie znamion skórnych

Jeśli na naszej skórze posiadamy dużą ilość znamion skórnych lub są takie, które szczególnie nas niepokoją, to powinniśmy udać się do lekarza, który wykona badanie dermatoskopowe. Polega ono na obejrzeniu znamienia pod powiększeniem przy zwiększonej ilości oświetlenia, pozwala na lepszą ocenę koloru oraz ewentualnych zmian w obrębie znamienia. Lekarz w czasie badania typuje zmiany skórne, które wymagają konsultacji u chirurga onkologa i ewentualnego wycięcia. Chirurg onkolog drugi raz bada znamiona i decyduje, które z nich należy wyciąć, z tego powodu lepiej zdecydować się na konsultacje znamion od razu u lekarza chirurga onkologa. Powinno się je usuwać, dzięki temu unikniemy rozwoju czerniaka. Na późniejszym etapie wyeliminowanie czerniaka staje się trudniejsze. Nie zawsze konieczne jest usuwanie znamion skórnych. Dobrze jest je jednak zbadać, bo niektóre z nich mogą się z czasem rozwinąć w zmiany nowotworowe. Tego typu znamiona należy chronić przed działaniem promieni słonecznych oraz uważnie obserwować, czy nie zachodzą w nich jakieś niepokojące zmiany.

badanie ciężarnej

Czym zajmuje się ginekolog endokrynolog?

Połączenie endokrynologa i ginekologa

Ginekolog endokrynolog oznacza, że dany lekarz ma dwie specjalizacje, dzięki temu może leczyć kobiety, które mają zarówno problemy hormonalne, jak i ginekologiczne. Pozwala to na uniknięcie chodzenia do dwóch różnych specjalistów. Ponieważ endokrynologia jest powiązana z ginekologią, to wiedza z obu obszarów przydaje się w takich schorzeniach jak zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności, zaburzenia dojrzewania płciowego czy nowotwory. Dzięki połączonej wiedzy ginekolog wnikliwiej zajmuje się problemami z gospodarką hormonalną. Ponieważ żeńskie hormony płciowe takie jak estrogen, progesteron, relaksyna mają silny związek z przebiegiem cyklu płciowego kobiety, istotna jest równowaga między nimi. Jej zaburzenia są przyczyną wielu schorzeń: trądzikowe zmiany skórne w wieku dojrzałym, utrata włosów, zmienność nastrojów, problemy ze snem, owłosienie na twarzy, utrata wagi ciała, guzki w piersiach, bardzo częste oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, brak zainteresowania współżyciem, rozwój nowotworów.

Kiedy udajemy się do ginekologa endokrynologa?

Do tego specjalisty powinniśmy udać się gdy:

 • występują zaburzenia miesiączkowania lub jesteśmy w okresie około menopauzalnym,
 • kiedy miesiączkowanie jest bolesne,
 • występuje krwawienie z dróg rodnych przed okresem dojrzewania lub po menopauzie,
 • zewnętrzne narządy płciowe mają dziwny wygląd,
 • stosuje się hormonalną terapię zastępczą lub antykoncepcję hormonalną,
 • występuje nadmierne zmęczenie i senność,
 • występują problemy z płodnością,
 • jeśli kobieta jest w ciąży lub ją planuje oraz po połogu – zwłaszcza jeśli pojawiła się cukrzyca,
 • pojawia się nadmierne owłosienie w miejscach, w których prawidłowo nie występuje – czyli hirsutyzm.

Należy też pamiętać, że zbyt duże stężenie androgenów (męskich hormonów płciowych) może wskazywać na zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemię czy nawet na endometriozę. Dlatego nie należy lekceważyć niepokojących objawów takich jak hirsutyzm. Również kobiety w okresie menopauzy, zwłaszcza jeśli mają uderzenia gorąca, powinny udać się do ginekologa endokrynologa. Mężczyźni powinni udać się do tego specjalisty, jeśli cierpią na niepłodność lub przechodzą przez andropauzę. Jeśli nie wiem do kogo się udać z problemem, zaczerpnijmy rady lekarza pierwszego kontaktu.

niemowle

Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt

Czym jest dysplazja stawów biodrowych?

Stawy biodrowe dziecka kształtują się jeszcze w łonie matki. Kiedy dziecko przychodzi na świat, to głowa panewki powinna pasować do panewki. Czasem jednak panewka jest zbyt płytka lub głowa nie jest wystarczająco zaokrąglona i elementy nie pasują do siebie. Wtedy można mówić o dysplazji. Może ona dotyczyć tylko jednego stawu lub obu. Dysplazji nie można wykryć przed porodem ani jej zapobiec. Wszystkie noworodki badane są zaraz po porodzie. Sprawdzane jest, czy dziecko symetrycznie odwodzi na boki obie nóżki oraz, czy przy ruchach głowa kości biodrowej nie wyskakuje ze stawu. Sprawdza też, czy fałdy pod pośladkami są symetryczne a oba uda równej długości. Jeśli lekarz zauważy coś niepokojącego, to zleci wykonanie USG bioderek. Nawet jeśli budowa stawów wydaje się  prawidłowa, to muszą one być zbadane ponownie między 6 a 12 tygodniem życia. Badanie to ujawnia nieprawidłowości, których nie da się wykryć podczas żadnego innego badania lekarskiego.

Postępowanie przy dysplazji stawu biodrowego

Po rozpoznaniu dysplazji lekarz zaleca częste układanie dziecka na brzuchu oraz zapewnienie mu swobody ruchów. Należy zgłosić się na ponowną wizytę po dwóch lub trzech tygodniach. Jeśli nie nastąpiła poprawa, to dziecko będzie musiało nosić specjalny aparat – ortezę (np. poduszka Frejki, rozwórka Koszli, szelki Pavlika lub szyna), który zapewni stałe rozłożenie nóżek pod odpowiednim kątem. Dzięki temu główka kości udowej  układa się centralnie w panewce, co zapewnia prawidłowy rozwój stawu. Aparat zdejmuje się do kąpieli oraz przy przewijaniu dziecka. Aparat nie jest wygodnym rozwiązaniem ani dla dziecka, ani dla jego rodziców. Dziecko nie może się w nim swobodnie poruszać. Jeśli wada zostanie wcześnie wykryta, a aparat noszony konsekwentnie, to po 2-3 miesięcy po dysplazji nie będzie śladu. Dziecko zacznie też siadać nie później niż jego rówieśnicy. Jeśli zlekceważymy zalecenia lekarza, to może to prowadzić do konieczności leczenia szpitalnego na specjalnym wyciągu. Dlatego warto jednak się przemęczyć, by zapobiec większym problemom w przyszłości.

niemowlę z mamą

Czy jest prekoncepcja?

Zadbaj o zdrowie przed ciążą

Coraz częściej macierzyństwo jest świadomym wyborem, a nie tylko dziełem przypadku. Takie zaplanowane rodzicielstwo daje czas na przygotowanie się do niego. Prekoncepcja zajmuje się fizycznym przygotowaniem mężczyzny i kobiety do rodzicielstwa. Nie tylko kobieta, ale i mężczyzna musi się zdrowo odżywiać, rzucić nałogi, uprawiać aktywność fizyczną czy unikać stresu. Odpowiednie przygotowanie się do ciąży ma wpływ na cały jej przebieg.  Kobieta powinna zadbać o to, by się zdrowo odżywiać oraz by stworzyć sobie zawczasu takie warunki w pracy, które nie wymagałyby nadmiernego obciążenia fizycznego i psychicznego w okresie bezpośrednio poprzedzającym zajście w ciążę oraz w jej trakcie. Przez 3 – 4 miesiące przed ciążą kobieta powinna zażywać preparaty z kwasem foliowym, które ochronią płód przed wadami układu nerwowego. Powinniśmy też wyleczyć wszystkie choroby, w których leczeniu używane są leki, których nie można zażywać w ciąży oraz sprawdzić kondycję naszego serca. Należy też zakończyć leczenie stomatologiczne, które jest związane ze stanami zapalnymi. Nie mówiąc już o tym, że ważna jest też historia chorób genetycznych, pod których kątem powinniśmy zostać przebadani jeszcze przed planowaną ciążą.

Ginekologiczne wizyty prekoncepcyjne

Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednie przygotowanie się do ciąży jest bardzo istotne. Ponieważ samodzielnie bardzo trudno jest przeciwdziałać wszystkim czynnikom ryzyka, to dobrym rozwiązaniem jest prekoncepcyjna opieka ginekologiczna. Możemy liczyć na to, że ginekolog skieruje nas na badanie moczu, badanie krwi, badania tarczycy czy zbada istnienie przeciwciał na różyczkę, toksoplazmozy, WZW typu B. Przed zajściem w ciążę warto też przebadać się na choroby przenoszone drogą płciową – niektóre z nich są bezobjawowe. W czasie wizyty prekoncepcyjnej lekarz przeprowadzi też wywiad na temat chorób obecnych w rodzinie (zwłaszcza genetycznych), przebytych infekcji, czy przeszłości położniczej. W przypadku osób bez obciążeń zdrowotnych można przeprowadzić wielogenowy test przesiewowy przed zaplanowaną ciążą. Bada on nosicielstwo dla 76 mutacji chorób genetycznych. Pozwala to, na zwiększenie szans na poprawny przebieg ciąży i posiadanie zdrowego dziecka.

bioderka niemowlęce

USG bioderek u niemowląt

Dlaczego USG bioderek jest tak ważne?

Pierwsze badanie stawów biodrowych ma dziecko zaraz po narodzinach. Jeśli nie zostaną wykryte niepokojące objawy, to na następne badanie — USG bioderek — należy się udać, gdy dziecko będzie między 6 a 12 tygodniem życia. Należy pamiętać, że jest to badanie obowiązkowe – każdy rodzic otrzyma na nie skierowanie od lekarza prowadzącego. Należy przy tym zaznaczyć, że chodzi o USG stawów biodrowych, bo jest do tego potrzebny odpowiedni aparat. Po skierowanie warto się zgłosić po nie już w pierwszym miesiącu życia, bo czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może okazać się długi. Jest to badanie ważne, ponieważ stawy noworodków są z chrząstki, która jest podatna na uszkodzenia. Takie zaniedbane uszkodzenie może doprowadzić do nieprawidłowości w budowie oraz funkcjonowaniu stawu dziecka.

Jak przebiega badanie USG bioderek?

USG bioderek jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym. Badanie nie wymaga większego przygotowania. Warto jednak nakarmić wcześniej dziecko, dzięki czemu będzie spokojniejsze podczas badania.  Należy się też upewnić czy ma czystą pieluszkę. Przed badaniem zdejmujemy dziecku pieluszkę i odsłaniamy brzuszek. Następnie kładziemy na plechach lub na boku na specjalnym stole. W okolicach biodra dziecka rozprowadzany jest żel, do którego przykładane jest urządzenie wytwarzające fale dźwiękowe, które po odbiciu się wytwarzają obraz. Całe badanie trwa około kilkunastu minut. Warto też umówić się na badanie ortopedyczne, podczas którego zostanie sprawdzone, czy dziecko nie ma objawów niestabilności i ograniczeń w odwodzeniu nóżek i czy są one tej samej długości.

Jak dbać o bioderka dziecka?

Jeśli prawidłowości są nieznaczne, to lekarz może zalecić układanie dziecka na brzuszku i tzw. szerokie pieluchowanie – zakładanie szeroko złożonych pieluch tetrowych. Zakładane na pieluszkę ubrania nie powinny być ani za luźne, ani za ciasne. Praktyczne są gotowe rożki, które ułatwiają ułożenie nóg dziecka w pozycji żabki. Należy też nosić dziecko okrakiem na biodrze, by miał rozchylone nogi. Powinno się zapewnić dziecku swobodę w poruszaniu nogami, często zmieniać jego pozycję, aby mogło rozwijać stawy. Pamiętaj, że dziecku nie należy prostować nóżek podczas przewijania czy zabawy. Jeśli maluch nie potrafi jeszcze siadać, to nie należy go podtrzymywać rękami czy poduszkami, bo może to być niebezpieczne dla jego kręgosłupa oraz stawów.

usg genetyczne

USG genetyczne – dlaczego warto je zrobić i kiedy?

Czym jest USG genetyczne?

USG genetyczne powinno być wykonywane w przypadku każdej ciąży, a nie tylko wtedy, kiedy w rodzinie występowały choroby genetyczne. Jest to badanie, dzięki któremu dowiemy się, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Służy do wykrycia wczesnych wad wrodzonych, określenie ryzyka wad chromosomowych (trisomii, czyli zespołów Downa, Pateau i Edwardsa), oceniane są też wody płodowe, pępowina i łożysko. Jest to badanie nieinwazyjne, które ma na celu wykrycie wad wrodzonych u dziecka. Jest to ważne, ponieważ niektóre choroby można zacząć leczyć u dziecka, które znajduje się jeszcze w łonie matki. Inne mogą być wskazaniem do zakończenia ciąży cesarskim cięciem oraz przygotowania się na wczesną interwencję specjalistyczną. Dodatkowo podczas badania sprawdzana jest m.in. kość nosowa,  czynność akcji serca i jego budowa, budowa narządów i kończyn oraz położenie dziecka. Ponieważ przy wynikach USG genetycznego liczy się każdy milimetr, to powinno być one wykonywane na nowoczesnym sprzęcie przez wykwalifikowanego specjalistę. Nieprecyzyjnie ustawiony kursor może spowodować przekłamanie wyniku badania, dlatego każdy niepokojący wynik musi być potwierdzony przez dodatkowe badania.

Kiedy wykonać badanie?

USG genetyczne wykonuje się między jedenastym a czternastym tygodniem ciąży, ponieważ właśnie wtedy wynik wielu pomiarów jest najbardziej miarodajny. Aby wykonać badanie, płód musi mieć odpowiednią długość ciemieniowo-siedzeniową, która musi wynosić od 45 do 84 mm. Jest to drugie badanie ultrasonograficzne, które wykonuje się w trakcie ciąży. Badanie USG genetyczne jest pierwszym z czterech badań ultrasonograficznych, które są refundowane. Kolejne refundowane badania USG przypadają na:

 • 21 – 26 tydzień ciąży,
 • 27 – 32 tydzień ciąży,
 • jednorazowo po 40 tygodniu ciąży.

Czas badania USG genetycznego wynosi około 30 minut. Jest całkowicie nieszkodliwe dla matki i dziecka. Jest wykonywane przez brzuch przyszłej mamy, w wyjątkowych sytuacjach przezpochwowo. Badanie jest zarejestrowane na płycie DVD, którą otrzymuje pacjentka razem ze zdjęciami, opisem badania i oceną ryzyka genetycznego.

Zmiana dnia pobrania krwi i materiału do badań laboratoryjnych

Szanowni Państwo ,

informujemy, iż zmienię uległ dzień pobrania krwi i materiału do badań laboratoryjnych :

Badania wymagające pobrania na czczo zapraszamy w czwartki od godz. 7.30 , pozostałe badania pobieramy na zlecenie lekarza zaraz po wizycie w Gabinecie.

Do dyspozycji naszych Pacjentów są doświadczone pielęgniarki, w przypadku pytań medycznych tj. badania, wyniki badań oraz innych prosimy o kontakt codziennie w godzinach 15.00 do 20.00 oraz w czwartki od godz. 7:30-12:30, 15:00 -20:00. 

Lista badań podstawowych w okresie ciąży i nie tylko znajduje się tutaj:

http://sofimed.pl/cennik/badania-laboratoryjne/

W przypadku badań wysokospecjalistycznych prosimy o kontakt z pielęgniarką Sofimed.

Nowy cennik

Zapraszamy do zapoznania się z nowym cennikiem usług Sofimed od dnia 13.10.2015 dostepnym tutaj.

Zarejestruj się

W celu dokonania rejestracji przejdź do formularza rejestracyjnego klikając poniższy przycisk.Formularz rejestracyjny
Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62
Pon - pt w godz. 8.00 - 21.00
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.