ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
займ на карту займ на карту срочно без отказа

Choroby nadnerczy

Nadnercza są niewielkimi, ale ważnymi gruczołami, które znajdują się nad górnym biegunem nerek. Lewe nadnercze przypomina półksiężyc, prawe – piramidę. Ich budowa dzieli się na zewnętrzną korę i wewnętrzny rdzeń. To one produkują i wydzielają do krwi ważne hormony. Do hormonów sterydowych nadnerczy należy kortyzol – zwiększający stężenie glukozy we krwi w czasie reakcji na stres, aldosterony, który dba o równowagę wodno-mineralną oraz niewielką ilość hormonów płciowych – DHEA. Ponadto rdzeń nadnerczy bierze udział w syntezie adrenaliny i noradrenaliny. Odpowiadają one m.in. za metabolizm i regulację gospodarki wodno elektrolitowej. Czynności kory nadnerczy, a zwłaszcza wydzielanie kortyzolu, podlega kontroli przysadki, czyli gruczołu położonego w środkowym dole czaszkowym.

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to schorzenie, które związane jest z podwyższonym poziomem kortyzolu we krwi. Wzmożona aktywność gruczołu, a co za tym idzie nadmierne produkowanie kortyzolu, może być spowodowane gruczolakiem i rakiem nadnerczy lub gruczolakiem przysadki mózgowej. Do objawów zespołu Cushinga zaliczyć można wzrost wagi, który z czasem prowadzi do otyłości. Ten typ otyłości uwidacznia się szczególnie na brzuchu i karku. Również zaokrągla się twarz chorego, jednakże kończyny dolne i górne pozostają szczupłe. Pacjent nie ma sił, aby wykonywać pracę fizyczną, łatwo się męczy. Do tego pojawiają się również zaburzenia emocjonalne oraz w przypadku mężczyzn zanik potencji, u kobiet natomiast zanik menstruacji. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast należy udać się do dobrego endokrynologa.

Hiperaldosteronizm – inne choroby nadnerczy                                            

Zdarza się również, że kora nadnerczy wydziela nadmierną ilość aldosteronu. Wtedy mówimy o hiperaldostenizmie. Hormon ten powoduje, że nerki wydalają więcej potasu, a mniej sodu i wody. Jest to schorzenie typowe dla kobiet w wieku od 30 do 50 lat. Na skutek choroby pojawia się częste drętwienie kończyn, a chora osoba odczuwa duże pragnienie i często oddaje mocz. Ponadto niskie stężenie potasu powoduje znaczne osłabienie mięśni. Nadmierna ilość sodu natomiast – nadciśnienie.

 

 

Zarejestruj się

W celu dokonania rejestracji przejdź do formularza rejestracyjnego klikając poniższy przycisk.Formularz rejestracyjny
Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62
Pon - pt w godz. 8.00 - 21.00
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.