ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
займ на карту займ на карту срочно без отказа
Mięsaki

Czym są mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy są niezłośliwymi nowotworami, przybierającymi postać łagodnych guzów. Rozwijają się długo i powoli, nie powodując przerzutów. Guzy te powstają z tkanki mięśniowej, mogą być wielkości ziarnka grochu, ale zdarza się również, że rosną do wielkości dorodnej pomarańczy. U 70 procent pacjentek nie wywołują żadnych dolegliwości i dlatego najczęściej są wykrywane przypadkowo, dzięki systematycznemu kontrolowaniu swojego zdrowia. Jeśli zostaną już wykryte, ważne jest ich regularne sprawdzanie, ponieważ w przypadku, kiedy zaczną się powiększać, mogą wpływać m.in. na wydłużenie i nieregularność miesiączek. Zdarza się, że powodują także bóle podbrzusza i krzyża, bóle podczas stosunku, trudności z zajściem w ciąże, krwawienia między miesiączkami.

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Mięśniaki powstają najczęściej w okresie rozrodczym, a przyczyny ich postawania nie są do końca znane. Istnieją jednak pewne czynniki, które zdaniem lekarzy, mogą sprzyjać ich występowaniu. Należą do nich zmiany genetyczne, zaburzenia hormonalne estrogenu i progesteronu, zachwianie równowagi chemicznej organizmu.  Skłonności do mięśniaków są także dziedziczne, można dostać je w spadku nie tylko po mamie, ale i po babci. Warto podkreślić, że intensywny wpływ na tworzenie się mięśniaków ma również masa cała. Okazuje się, że każde 10  kg nadwagi zwiększa ryzyko rozwoju tych guzów aż o 21 procent. Rozwojowi mięśniaków mogą również sprzyjać zaburzenia neurowegetywne, czyli nieprawidłowe wydzielanie i przemiany substancji powstających w układzie nerwowym.

Czy mięśniaki się leczy?

Mięśniaki, które nie powodują dolegliwości nie stanowią zagrożenia i nie ma konieczności ich leczenia. Trzeba jednak zgłaszać się lekarza ginekologa na badania kontrolne, aby sprawdzić czy guzki nie powiększają. W niektórych przypadkach konieczny jest jednak zabieg chirurgiczny usuwania mięśniaków. Lekarz zwykle proponuje go, gdy mięśniaki są przyczyną uporczywych dolegliwości, np. krwawienia, uniemożliwiają zajście w ciążę, guzy rosną bardzo szybko – niektóre w ciągu trzech miesięcy mogą powiększyć się z 10 do nawet 25 cm, ponieważ wtedy istnieje podejrzenie, że guz to nie łagodny mięśniak, a złośliwy mięsak.

 

 

Zarejestruj się

W celu dokonania rejestracji przejdź do formularza rejestracyjnego klikając poniższy przycisk.Formularz rejestracyjny
Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62
Pon - pt w godz. 8.00 - 21.00
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.