ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
займ на карту займ на карту срочно без отказа
bioderka niemowlęce

USG bioderek u niemowląt

Dlaczego USG bioderek jest tak ważne?

Pierwsze badanie stawów biodrowych ma dziecko zaraz po narodzinach. Jeśli nie zostaną wykryte niepokojące objawy, to na następne badanie — USG bioderek — należy się udać, gdy dziecko będzie między 6 a 12 tygodniem życia. Należy pamiętać, że jest to badanie obowiązkowe – każdy rodzic otrzyma na nie skierowanie od lekarza prowadzącego. Należy przy tym zaznaczyć, że chodzi o USG stawów biodrowych, bo jest do tego potrzebny odpowiedni aparat. Po skierowanie warto się zgłosić po nie już w pierwszym miesiącu życia, bo czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może okazać się długi. Jest to badanie ważne, ponieważ stawy noworodków są z chrząstki, która jest podatna na uszkodzenia. Takie zaniedbane uszkodzenie może doprowadzić do nieprawidłowości w budowie oraz funkcjonowaniu stawu dziecka.

Jak przebiega badanie USG bioderek?

USG bioderek jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym. Badanie nie wymaga większego przygotowania. Warto jednak nakarmić wcześniej dziecko, dzięki czemu będzie spokojniejsze podczas badania.  Należy się też upewnić czy ma czystą pieluszkę. Przed badaniem zdejmujemy dziecku pieluszkę i odsłaniamy brzuszek. Następnie kładziemy na plechach lub na boku na specjalnym stole. W okolicach biodra dziecka rozprowadzany jest żel, do którego przykładane jest urządzenie wytwarzające fale dźwiękowe, które po odbiciu się wytwarzają obraz. Całe badanie trwa około kilkunastu minut. Warto też umówić się na badanie ortopedyczne, podczas którego zostanie sprawdzone, czy dziecko nie ma objawów niestabilności i ograniczeń w odwodzeniu nóżek i czy są one tej samej długości.

Jak dbać o bioderka dziecka?

Jeśli prawidłowości są nieznaczne, to lekarz może zalecić układanie dziecka na brzuszku i tzw. szerokie pieluchowanie – zakładanie szeroko złożonych pieluch tetrowych. Zakładane na pieluszkę ubrania nie powinny być ani za luźne, ani za ciasne. Praktyczne są gotowe rożki, które ułatwiają ułożenie nóg dziecka w pozycji żabki. Należy też nosić dziecko okrakiem na biodrze, by miał rozchylone nogi. Powinno się zapewnić dziecku swobodę w poruszaniu nogami, często zmieniać jego pozycję, aby mogło rozwijać stawy. Pamiętaj, że dziecku nie należy prostować nóżek podczas przewijania czy zabawy. Jeśli maluch nie potrafi jeszcze siadać, to nie należy go podtrzymywać rękami czy poduszkami, bo może to być niebezpieczne dla jego kręgosłupa oraz stawów.

Zarejestruj się

W celu dokonania rejestracji przejdź do formularza rejestracyjnego klikając poniższy przycisk.Formularz rejestracyjny
Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62
Pon - pt w godz. 8.00 - 21.00
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.