ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna a rak. Co mówią badania?

Doustne preparaty antykoncepcji hormonalnej są według indeksu Pearla jednymi z najbardziej skutecznych w zapobieganiu ciąży. Ich działanie polega na blokowaniu uwalniania komórki jajowej do światła jajowodu i regulacji cyklu miesiączkowego. Wiele kobiet obawia się jednak, że tego typu preparaty mogą zwiększać ryzyko powstawania i rozwoju raka.

Na uwagę zasługuje fakt, że preparaty hormonalne mogą chronić przed niektórymi nowotworami. Należy do nich rak jajnika oraz endometrium, nawet do 15 lat od zaprzestania przyjmowania antykoncepcji. Jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet jest nowotwór szyjki macicy. Przyczyną, którą wykrywa się praktycznie u wszystkich chorób, jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Ten przenosi się głownie drogą płciową.

Badania pokazują, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko tego nowotworu w sposób minimalny. Wielu specjalistów uważa jednak, że jest to związane nie ze składem preparatów, ale większą swobodą seksualną kobiet, które je zażywają, a więc wyższym ryzykiem zakażenia HPV. Jeśli chodzi o raka piersi, antykoncepcja nie ma wpływu na ryzyko jego powstania.

W jaki sposób dobiera się antykoncepcję hormonalną?

Hormonalne preparaty antykoncepcyjne można podzielić na jedno – i dwuskładnikowe. Ginekolog indywidualnie dobiera ich skład oraz dawkę, co przekłada się na siłę działania. W naszym gabinecie wykonuje się specjalistyczne badania laboratoryjne i ginekologiczne, które pomagają w wyborze.

Tabletki antykoncepcyjne dobiera się pod względem preferencji pacjentek, czyli przede wszystkim tego, czy planują ciążę. Ważna jest również obecność chorób współistniejących. Przykładowo pacjentkom, które cierpią na poważne, przewlekłe schorzenia, zazwyczaj poleca się mocniejszą antykoncepcję średniodawkową. Podczas doboru metody zapobiegania ciąży liczy się również wiek oraz tryb życia. Ginekolodzy zawsze informują kobiety o ewentualnych przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych, jakie może wywołać stosowanie preparatu antykoncepcyjnego.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.