ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
Badanie hormonów płciowych u kobiet

Badanie hormonów płciowych u kobiet

Układ hormonalny, zwany inaczej układem endokrynnym lub endokrynologicznym jest jednym, z ważniejszych w naszym o organizmie. Składa się on z dużej ilości gruczołów dokrewnych oraz wyspecjalizowanych komórek, które odpowiedzialne są za produkcję różnego rodzaju hormonów. Pamiętajmy, że praktycznie każdy hormon spełnia w ciele inną funkcję, a wzajemne zależności pomiędzy hormonami oraz ich wydzielanie podlega kontroli na drodze sprężeń zwrotnych, oraz co równie istotne, dodatkowych regulacji ze strony układu nerwowego. W niektórych sytuacjach i stanach chorobowych układ endokrynologiczny przestaje działać w prawidłowy sposób. Wówczas pojawiają się zaburzenia i odchylenia zarówno w produkcji poszczególnych hormonów, jak i sposobu ich działania. Poziom hormonów sprawdza się poprzez badanie krwi. Badania hormonów płciowych u kobiet wymagane jest w przypadku diagnostyki niepłodności, zaburzeń miesiączkowania oraz w okresie premenopauzalnym.

Jakie hormony bada się najczęściej

Istnieje kilka hormonów płciowych, które bada się najczęściej, ponieważ analiza ich poziomu często pozwala na postawienie właściwej diagnozy. Ważnymi hormonami są estrogeny, czyli grupa hormonów produkowanych przez jajniki. Zalicza się do nich estradiol, estriol, estron. Bada się je w przypadku zaburzeń miesiączkowania, np. zbyt częstych lub rzadkich miesiączkach, braku miesiączki lub nieprawidłowych krwawieniach. Hormonem wytwarzany, w jajnikach jest także progesteron. Bada się go w przypadku niewydolności jajników. Często sprawdza się również poziom FSH i LH. Wytwarzane są one przez przysadkę mózgową i oddziałują za jajniki. Bada się je przy zaburzeniach miesiączkowania oraz w diagnostyce zespołu policystycznych jajników. Przez przysadkę wydzielana jest też prolaktyna. Przyczyną nieprawidłowej produkcji prolaktyny może być niedoczynność tarczycy lub niezłośliwy guz przysadki mózgowe. Często badane są również hormony tarczycy – T3 i T4. T4 to hormon, którego nadmiar obniża działanie estrogenów i prowadzi do problemów w ciąży. Niedobór zaś utrudnia zajście w ciążę. T3 jest pochodną T4. Jego nadmiar prowadzi do zaburzeń hormonalnych i komplikacji w ciąży.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62
Pon - pt w godz. 8.00 - 21.00
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.