ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
26 - Choroby nadnerczy

Choroby nadnerczy

Nadnercza są niewielkimi, ale ważnymi gruczołami, które znajdują się nad górnym biegunem nerek. Lewe nadnercze przypomina półksiężyc, prawe – piramidę. Ich budowa dzieli się na zewnętrzną korę i wewnętrzny rdzeń. To one produkują i wydzielają do krwi ważne hormony. Do hormonów sterydowych nadnerczy należy kortyzol – zwiększający stężenie glukozy we krwi w czasie reakcji na stres, aldosterony, który dba o równowagę wodno-mineralną oraz niewielką ilość hormonów płciowych – DHEA. Ponadto rdzeń nadnerczy bierze udział w syntezie adrenaliny i noradrenaliny. Odpowiadają one m.in. za metabolizm i regulację gospodarki wodno elektrolitowej. Czynności kory nadnerczy, a zwłaszcza wydzielanie kortyzolu, podlega kontroli przysadki, czyli gruczołu położonego w środkowym dole czaszkowym.

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to schorzenie, które związane jest z podwyższonym poziomem kortyzolu we krwi. Wzmożona aktywność gruczołu, a co za tym idzie nadmierne produkowanie kortyzolu, może być spowodowane gruczolakiem i rakiem nadnerczy lub gruczolakiem przysadki mózgowej. Do objawów zespołu Cushinga zaliczyć można wzrost wagi, który z czasem prowadzi do otyłości. Ten typ otyłości uwidacznia się szczególnie na brzuchu i karku. Również zaokrągla się twarz chorego, jednakże kończyny dolne i górne pozostają szczupłe. Pacjent nie ma sił, aby wykonywać pracę fizyczną, łatwo się męczy. Do tego pojawiają się również zaburzenia emocjonalne oraz w przypadku mężczyzn zanik potencji, u kobiet natomiast zanik menstruacji. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast należy udać się do dobrego endokrynologa.

Hiperaldosteronizm – inne choroby nadnerczy                                            

Zdarza się również, że kora nadnerczy wydziela nadmierną ilość aldosteronu. Wtedy mówimy o hiperaldostenizmie. Hormon ten powoduje, że nerki wydalają więcej potasu, a mniej sodu i wody. Jest to schorzenie typowe dla kobiet w wieku od 30 do 50 lat. Na skutek choroby pojawia się częste drętwienie kończyn, a chora osoba odczuwa duże pragnienie i często oddaje mocz. Ponadto niskie stężenie potasu powoduje znaczne osłabienie mięśni. Nadmierna ilość sodu natomiast – nadciśnienie.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.