ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
16 - Choroby pęcherzyka żółciowego – zapalenie pęcherzyka

Choroby pęcherzyka żółciowego – zapalenie pęcherzyka

Pęcherzy żółciowy to kształtem przypominający gruszkowaty woreczek, który leży pod wątrobą. Składa się on z szyjki trzonu i dna. Szyjka przedłużona jest przewodem pęcherzykowym który z kolei łączy się z przewodem wątrobowym, a następnie uchodzi do dwunastnicy. Ściana pęcherzyka zbudowana jest z trzech warstw: błony śluzowej, błony mięśniowej i błony surowiczej. Pęcherzyk żółciowy przeznaczony jest do magazynowania i zagęszczania żółci. Żółć pomaga trawić i wchłaniać tłuszcze. Dzięki temu wchłaniane są również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Objawy zapalenia woreczka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego rozwija się najczęściej wtedy, kiedy żółć nie może swobodnie odpływać z pęcherzyka. W rezultacie tego dochodzi do zamknięcia światła przewodu żółciowego przez obrzęk błony śluzowej, bądź przez kamień. Zalegająca żółć drażni ściany pęcherzyka, co prowadzi do stanu zapalnego. Głównymi objawami stanu zapalnego są wymioty, długotrwała kolka, dreszcze, silny ból pod prawym  żebrem. Zapuchnięty pęcherzyk lekarz może wyczuć w takiej sytuacji przez skórę. Aby ostatecznie rozpoznać chorobę zaleca się zazwyczaj USG jamy brzusznej oraz badania laboratoryjne.

Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego

Jeżeli mamy do czynienia z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego, często konieczna jest hospitalizacji. Leczenie objawowe polega na nawadnianiu dożylnym, podawaniu leków przeciwbólowych, leków przeciwzapalnych oraz leków o działaniu rozkurczowym. Czasem podaje się również antybiotyki o szerokim spektrum działania. Dosyć często, bo aż w ¼ przypadków konieczne okazuje się przeprowadzenie chirurgicznego usunięcia pęcherzyka. Usunięcie wykonuje się na dwa sposoby: metodą klasyczną, czyli rozcinając powłoki brzuszne oraz laparoskopowo. Niezależnie od podjętego sposobu leczenia, konieczne jest przestrzeganie ścisłej diety.

 

 

Zarejestruj się

W celu dokonania rejestracji przejdź do formularza rejestracyjnego klikając poniższy przycisk.Formularz rejestracyjny
Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62
Pon - pt w godz. 8.00 - 21.00
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.