ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
18 - Co robić, gdy pojawią się torbiele jajników

Co robić, gdy pojawią się torbiele jajników

Torbie to zamknięta jama wypełniona płynem. Jest to najczęściej spotykany rodzaj łagodnego nowotworu, który może pojawić się każdym miejscu organizmu. Torbiele mogą powstać niespodziewanie, nie dając żadnych dolegliwości. Czasem torbiel na jajniku osiąga znaczne rozmiary. Zdarza się, że torbiele osiągają wielkość grejpfruta! Mogą się one znajdować we wnętrzu jajnika, w jego ścianie lub urosnąć na szypułce na zewnętrznej jego powierzchni – jednakże taka sytuacja zdarza się stosunkowo rzadko.

Objawy i diagnostyka torbieli jajników

Zdarza się, że ze względu na wielkość lub lokalizację torbiele powodują różne dolegliwości. Niekiedy torbiele udaje się wyczuć w dotyku. Jeżeli zlokalizowane są płytko pod skórą, można wyczuć je jako grudkę lub zgrubienie. Jednakże o ich istnieniu dowiedzieć się można dzięki badaniom obrazowym: rentgenowi, USG, tomografii komputerowej lub rezonansowi magnetycznemu. W zależności od rodzaju cyst można zauważyć wiele niepokojących objawów. Kiedy torbiel jest duża może pojawić się uczucie ucisku. Do innych objawów należą: zaburzenie cyklu miesiączkowego, krwawienie międzymiesiączkowe, bóle głowy, mdłości oraz wymioty, bóle jajników oraz omdlenia. Jeżeli mamy do czynienia z torbielami mnogimi, mogą się one objawiać łysieniem.

Leczenie torbieli na jajniku

Leczenie cyst na jajnikach zależy od ich lokalizacji oraz przyczyn ich powstawania. Zazwyczaj, kiedy są one niewielkie i przebiegają bezobjawowo poddawane są jedynie obserwacji. Czasem zalecana jest kuracja hormonalna, która przynosi zazwyczaj dobre rezultaty. Kiedy cysty są duże poddaje się je chirurgicznym usunięciu. Jeżeli istnieje podejrzenie, że cysta jest zmianą złośliwą, konieczne jest przeprowadzenie biopsji w celu potwierdzenia lub wykluczenia takiej możliwości.

 

 

Zarejestruj się

W celu dokonania rejestracji przejdź do formularza rejestracyjnego klikając poniższy przycisk.Formularz rejestracyjny
Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62
Pon - pt w godz. 8.00 - 21.00
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.