ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
lekarz

Czym jest prekoncepcja?

Coraz częściej macierzyństwo jest świadomym wyborem, a nie tylko dziełem przypadku. Takie zaplanowane rodzicielstwo daje czas na przygotowanie się do niego. Prekoncepcja zajmuje się fizycznym przygotowaniem mężczyzny i kobiety do rodzicielstwa. Nie tylko kobieta, ale i mężczyzna musi się zdrowo odżywiać, rzucić nałogi, uprawiać aktywność fizyczną czy unikać stresu. Odpowiednie przygotowanie się do ciąży ma wpływ na cały jej przebieg.  Kobieta powinna zadbać o to, by się zdrowo odżywiać oraz by stworzyć sobie zawczasu takie warunki w pracy, które nie wymagałyby nadmiernego obciążenia fizycznego i psychicznego w okresie bezpośrednio poprzedzającym zajście w ciążę oraz w jej trakcie. Przez 3 – 4 miesiące przed ciążą kobieta powinna zażywać preparaty z kwasem foliowym, które ochronią płód przed wadami układu nerwowego. Powinniśmy też wyleczyć wszystkie choroby, w których leczeniu używane są leki, których nie można zażywać w ciąży oraz sprawdzić kondycję naszego serca. Należy też zakończyć leczenie stomatologiczne, które jest związane ze stanami zapalnymi. Nie mówiąc już o tym, że ważna jest też historia chorób genetycznych, pod których kątem powinniśmy zostać przebadani jeszcze przed planowaną ciążą.

Ginekologiczne wizyty prekoncepcyjne

Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednie przygotowanie się do ciąży jest bardzo istotne. Ponieważ samodzielnie bardzo trudno jest przeciwdziałać wszystkim czynnikom ryzyka, to dobrym rozwiązaniem jest prekoncepcyjna opieka ginekologiczna. Możemy liczyć na to, że ginekolog skieruje nas na badanie moczu, badanie krwi, badania tarczycy czy zbada istnienie przeciwciał na różyczkę, toksoplazmozy, WZW typu B. Przed zajściem w ciążę warto też przebadać się na choroby przenoszone drogą płciową – niektóre z nich są bezobjawowe. W czasie wizyty prekoncepcyjnej lekarz przeprowadzi też wywiad na temat chorób obecnych w rodzinie (zwłaszcza genetycznych), przebytych infekcji, czy przeszłości położniczej. W przypadku osób bez obciążeń zdrowotnych można przeprowadzić wielogenowy test przesiewowy przed zaplanowaną ciążą. Bada on nosicielstwo dla 76 mutacji chorób genetycznych. Pozwala to, na zwiększenie szans na poprawny przebieg ciąży i posiadanie zdrowego dziecka.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.