ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
25 - Czym są kłykciny kończyste i jak je leczyć

Czym są kłykciny kończyste i jak je leczyć

Kłykciny kończyste, inaczej nazywane również brodawkami wenerycznymi to choroba przenoszona drogą płciową. Spowodowane są one infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego. Choć znanych jest już ponad 120 typów HPV, najczęściej dwa z nich powodują chorobę, która objawia się wykwitami na skórze i błonach śluzowych. Kłykciny kończyste są jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Szacuje się, że przynajmniej połowa wszystkich aktywnych seksualnie osób w ciągu swojego życia będzie miała styczność z wirusem HPV.

Objawy kłykcin kończystych

U kobiet brodawki pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy oraz wokół odbytu, natomiast u mężczyzn brodawki te występują na napletku, u ujścia cewki moczowej, na trzonie prącia, na mosznie lub również wokół odbytu. W efekcie seksu oralnego mogą pojawić się także w ustach lub w gardle. Ze względu na to, że kłykciny kończyste odbytu nie wywołują bólu, często w pierwszej fazie rozwijają się niemal niezauważenie przez pacjenta. Jednakże mogą rosnąć na tyle szybko, aby z czasem zdeformować okolice krocza. Warto podkreślić, że rozwojowi kłykcin sprzyja ciepło i wilgotność, pod ich wpływem rosną szybko, stają się coraz większe i przybierają postać kalafiorów. Jeszcze szybciej rozwijają się podczas ciąży, prawdopodobnie pod wpływem progesteronu.

Leczenie kłykcin kończystych

Leczenie kłykcin kończystych, po zdiagnozowaniu przez lekarza specjalistę, jest możliwe na kilka sposobów. Można użyć laseroterapii, krioterapii, kwasów trójchlorowooctowych, metod chirurgicznych oraz terapii farmakologicznej. Wszystko zależy od tego, jak duże są zmiany chorobowe. Laseroterapię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym za pomocą kolposkopu, który ułatwia widzenie pola operacji. Krioterapia polega na zamrażaniu zmian ciekłym azotem. Zabieg stosuje się w odstępach tygodniowych. Stosowanie kwasu trójchlorowooctowego powoduje martwicę tkanek. Kwas nanosi się na brodawki. To sposób skuteczny przy niewielkich zmianach. Metoda chirurgiczna to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zazwyczaj podczas operacji stosuje się łyżeczkowanie bądź elektrochirurgię.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.