ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
Mięsaki

Czym są mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy są niezłośliwymi nowotworami, przybierającymi postać łagodnych guzów. Rozwijają się długo i powoli, nie powodując przerzutów. Guzy te powstają z tkanki mięśniowej, mogą być wielkości ziarnka grochu, ale zdarza się również, że rosną do wielkości dorodnej pomarańczy. U 70 procent pacjentek nie wywołują żadnych dolegliwości i dlatego najczęściej są wykrywane przypadkowo, dzięki systematycznemu kontrolowaniu swojego zdrowia. Jeśli zostaną już wykryte, ważne jest ich regularne sprawdzanie, ponieważ w przypadku, kiedy zaczną się powiększać, mogą wpływać m.in. na wydłużenie i nieregularność miesiączek. Zdarza się, że powodują także bóle podbrzusza i krzyża, bóle podczas stosunku, trudności z zajściem w ciąże, krwawienia między miesiączkami.

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Mięśniaki powstają najczęściej w okresie rozrodczym, a przyczyny ich postawania nie są do końca znane. Istnieją jednak pewne czynniki, które zdaniem lekarzy, mogą sprzyjać ich występowaniu. Należą do nich zmiany genetyczne, zaburzenia hormonalne estrogenu i progesteronu, zachwianie równowagi chemicznej organizmu.  Skłonności do mięśniaków są także dziedziczne, można dostać je w spadku nie tylko po mamie, ale i po babci. Warto podkreślić, że intensywny wpływ na tworzenie się mięśniaków ma również masa cała. Okazuje się, że każde 10  kg nadwagi zwiększa ryzyko rozwoju tych guzów aż o 21 procent. Rozwojowi mięśniaków mogą również sprzyjać zaburzenia neurowegetywne, czyli nieprawidłowe wydzielanie i przemiany substancji powstających w układzie nerwowym.

Czy mięśniaki się leczy?

Mięśniaki, które nie powodują dolegliwości nie stanowią zagrożenia i nie ma konieczności ich leczenia. Trzeba jednak zgłaszać się lekarza ginekologa na badania kontrolne, aby sprawdzić czy guzki nie powiększają. W niektórych przypadkach konieczny jest jednak zabieg chirurgiczny usuwania mięśniaków. Lekarz zwykle proponuje go, gdy mięśniaki są przyczyną uporczywych dolegliwości, np. krwawienia, uniemożliwiają zajście w ciążę, guzy rosną bardzo szybko – niektóre w ciągu trzech miesięcy mogą powiększyć się z 10 do nawet 25 cm, ponieważ wtedy istnieje podejrzenie, że guz to nie łagodny mięśniak, a złośliwy mięsak.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.