ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
23 - Czym zajmuje się ginekolog endokrynolog?

Czym zajmuje się ginekolog endokrynolog?

Ginekolog endokrynolog oznacza, że dany lekarz ma dwie specjalizacje, dzięki temu może leczyć kobiety, które mają zarówno problemy hormonalne, jak i ginekologiczne. Pozwala to na uniknięcie chodzenia do dwóch różnych specjalistów. Ponieważ endokrynologia jest powiązana z ginekologią, to wiedza z obu obszarów przydaje się w takich schorzeniach jak zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności, zaburzenia dojrzewania płciowego czy nowotwory. Dzięki połączonej wiedzy ginekolog wnikliwiej zajmuje się problemami z gospodarką hormonalną. Ponieważ żeńskie hormony płciowe takie jak estrogen, progesteron, relaksyna mają silny związek z przebiegiem cyklu płciowego kobiety, istotna jest równowaga między nimi. Jej zaburzenia są przyczyną wielu schorzeń: trądzikowe zmiany skórne w wieku dojrzałym, utrata włosów, zmienność nastrojów, problemy ze snem, owłosienie na twarzy, utrata wagi ciała, guzki w piersiach, bardzo częste oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, brak zainteresowania współżyciem, rozwój nowotworów.

Kiedy udajemy się do ginekologa endokrynologa?

Do tego specjalisty powinniśmy udać się gdy:

  • występują zaburzenia miesiączkowania lub jesteśmy w okresie około menopauzalnym,
  • kiedy miesiączkowanie jest bolesne,
  • występuje krwawienie z dróg rodnych przed okresem dojrzewania lub po menopauzie,
  • zewnętrzne narządy płciowe mają dziwny wygląd,
  • stosuje się hormonalną terapię zastępczą lub antykoncepcję hormonalną,
  • występuje nadmierne zmęczenie i senność,
  • występują problemy z płodnością,
  • jeśli kobieta jest w ciąży lub ją planuje oraz po połogu – zwłaszcza jeśli pojawiła się cukrzyca,
  • pojawia się nadmierne owłosienie w miejscach, w których prawidłowo nie występuje – czyli hirsutyzm.

Należy też pamiętać, że zbyt duże stężenie androgenów (męskich hormonów płciowych) może wskazywać na zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemię czy nawet na endometriozę. Dlatego nie należy lekceważyć niepokojących objawów takich jak hirsutyzm. Również kobiety w okresie menopauzy, zwłaszcza jeśli mają uderzenia gorąca, powinny udać się do ginekologa endokrynologa. Mężczyźni powinni udać się do tego specjalisty, jeśli cierpią na niepłodność lub przechodzą przez andropauzę. Jeśli nie wiem do kogo się udać z problemem, zaczerpnijmy rady lekarza pierwszego kontaktu.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.