ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
30 - Diagnostyka niebezpiecznych zmian skórnych i ich leczenie

Diagnostyka niebezpiecznych zmian skórnych i ich leczenie

Czy możemy sami rozpoznać, że znamię jest niebezpieczne?

Samodzielnie możemy wytypować znamiona, które wydają się nam podejrzane. Nie możemy jednak ocenić, czy dane znamię może rozwinąć się w nowotwór skóry, tak dokładnie, jak zrobi to dermatolog. Nie należy jednak lekceważyć roli obserwacji znamion. Dzięki wczesnemu wykryciu niepokojących zmian skórnych mamy większą szansę na skuteczne ich wyleczenie. Zmiany na skórze, które powinny wzbudzić naszą czujność, to:

  • znamię, które zwiększa swoją średnicę,
  • znamię, w którego obrębie występuje różnica w intensywności zabarwienia,
  • znamię, które ma nierówne granice – asymetryczne lub rozmyte,
  • znamię, w którym występuje podkrwawianie lub pojawia się wydzielina,
  • znamię, które jest bolesne, swędzi,
  • znamiona, które zlokalizowane są w takich miejscach jak podeszwy stóp, wargi, wewnętrzna powierzchnia dłoni czy narządy płciowe.

Należy pamiętać, że im wcześniej zostanie rozpoznany czerniak, tym większe prawdopodobieństwo skutecznego leczenia.

Leczenie znamion skórnych

Jeśli na naszej skórze posiadamy dużą ilość znamion skórnych lub są takie, które szczególnie nas niepokoją, to powinniśmy udać się do lekarza, który wykona badanie dermatoskopowe. Polega ono na obejrzeniu znamienia pod powiększeniem przy zwiększonej ilości oświetlenia, pozwala na lepszą ocenę koloru oraz ewentualnych zmian w obrębie znamienia. Lekarz w czasie badania typuje zmiany skórne, które wymagają konsultacji u chirurga onkologa i ewentualnego wycięcia. Chirurg onkolog drugi raz bada znamiona i decyduje, które z nich należy wyciąć, z tego powodu lepiej zdecydować się na konsultacje znamion od razu u lekarza chirurga onkologa. Powinno się je usuwać, dzięki temu unikniemy rozwoju czerniaka. Na późniejszym etapie wyeliminowanie czerniaka staje się trudniejsze. Nie zawsze konieczne jest usuwanie znamion skórnych. Dobrze jest je jednak zbadać, bo niektóre z nich mogą się z czasem rozwinąć w zmiany nowotworowe. Tego typu znamiona należy chronić przed działaniem promieni słonecznych oraz uważnie obserwować, czy nie zachodzą w nich jakieś niepokojące zmiany.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.