ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
doktor przeprowadza usg piersi - Jak często należy przeprowadzać USG piersi?

Jak często należy przeprowadzać USG piersi?

Mówi się, że zdrowie jest najważniejsze. Tak jest rzeczywiście. Bez niego wszelkie bogactwa przyjemności tego świata, tracą sens. Dlatego tak ważne jest działanie profilaktyczne i wykorzystywanie szans, jakie daje nam dzisiejsza technologia w dbaniu o zachowanie dobrego samopoczucia. W przypadku kobiet ważne jest okresowe przeprowadzanie m.in. cytologii, mammografii oraz USG piersi. Dziś chcemy zająć się tym ostatnim. Na czym polega? Jak często należy je przeprowadzać?

Na czym polega USG piersi?

USG piersi jest rodzajem badania nieinwazyjnego, służy diagnostyce chorób piersi. Dzięki rozchodzącym się w tkankach ultradźwiękom można zobrazować strukturę piersi, rozpoznać ewentualne zmiany typu guzy, torbiele — nawet niewielkich kilku milimetrowych rozmiarów. Co ważne jest ono w pełni bezpieczne, bezbolesne i można je powtarzać w krótkich odstępach czasu. Dzięki USG piersi można ocenić postępy w leczeniu różnych schorzeń, wykryć ropień piersi, torbieli mlecznej, czy też krwiaka po urazach mechanicznych.

 Jak często poddawać się badaniu USG piersi?

Samo badanie jest w ogóle niezajmujące — trwa raptem 15 minut. Przeprowadza się je w pozycji leżącej z odsłoniętą klatką piersiową i rękami założonymi za głową. Po nałożeniu żelu na badany obszar lekarz końcówką głowicy aparatu ultrasonograficznego wykonuje w lekkim ucisku oceny stanu piersi wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Zaleca się, aby kobiety po ukończeniu 30 roku życia poddawały się USG piersi raz w roku, a w przypadku występowania w rodzinie nowotworów piersi co 6 miesięcy. Jest to pierwszy rodzaj badania, który należy wykonać niezwłocznie po wykryciu w trakcie samobadania jakichkolwiek zgrubień piersi, odczuwania ich bólu, czy też zaobserwowania wysięku wydzieliny z sutka.

Istotne jest, aby przeprowadzić je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowe, po ustaniu krwawienia lub przed owulacją. Dzięki temu obraz będzie najbardziej wiarygodny, gdyż wtedy piersi są  małym stopniu wypełnione wodą.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.