ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
kamien

Jak pozbyć się kamieni nerkowych?

Kamienie nerkowe to złogi różnych substancji, które nie zostały usunięte w prawidłowy sposób podczas naturalnej filtracji płynów przez układ moczowy. Zazwyczaj kamica nerkowa atakuje nagle i objawia się bólem lędźwi, podbrzusza, czasami nogi. Najczęściej przypadłość ta dotyczy osób w wiek 30-50 lat, częściej dotyczy mężczyzn. Jak pozbyć się kamieni?

Usuwanie kamieni

W większości przypadków kamienie nerkowe usuwa się wraz z moczem, a specjalistyczne leczenie nie jest wymagane. Części pacjentów wystarczają leki przeciwbólowe i picie dużej ilości wody oraz ziół, dzięki czemu częściej oddają mocz, a kamień szybciej się przesuwa. Leczenie kamicy polegać może też na podawaniu alfa-blokerów i blokerów kanału wapniowego. To leki, które rozluźniają lub poszerzają moczowód, łagodzą skurcze i pomagają kamieniom wyjść. O sposobie leczenia decyduje urolog. W przypadku kamieni dużych i niefortunnie ułożonych potrzebna jest pomoc lekarza. Zabiegiem niechirurgicznym usuwającym kamienie nerkowe jest litotrypsja. Polega ona na wykorzystywaniu fal dźwiękowych, które rozbijają kamień na mniejsze fragmenty. W najtrudniejszych przypadkach konieczna jest operacja. Jeśli kamienie utkną w moczowodzie, może dojść nawet do uszkodzenia nerek. Jedną z metod chirurgicznych na usuwanie kamienia jest ureteroskopia, przeprowadzana pod znieczuleniem ogólnym. W jej trakcie chirurg kruszy kamienie drobnymi narzędziami wprowadzanymi przez cewkę moczową. Drugą metodą jest nefrolitotomia przezskórna, również wymagająca znieczulenia ogólnego. Lekarz w trakcie operacji usuwa kamienie przez małe nacięcie w plecach.

Profilaktyka przeciw kamieniom nerkowym

Oczywiście kamicy nerkowej lepiej zapobiegać, niż leczyć. Do działań profilaktycznych należy spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej wody. Wskazane jest też ograniczenie spożycia białka, wapnia i soli. Zaleca się za to spożywanie większych ilości owoców cytrusowych, zawierających cytrynian, który właściwości zapobiegania tworzenia się kamieni nerkowych.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.