ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
usg tarczycy

Kiedy powinno się robić USG tarczycy?

Badanie USG jest jednym z podstawowych badań wykonywanych zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych. W jego ramach badane być mogą różne narządy, w zależności od tego, z jakim dokładnie problemem boryka się dany pacjent. Jest ono stosowane we wszystkich dziedzinach medyny, również w obszarze endokrynologii. Dzięki zastosowaniu ultrakrótkich fal dźwiękowych przechodzących przez tkanki i odbijających się od nich możliwe jest uzyskanie obrazu na monitorze prezentującego na przykład tarczycę pacjenta.

Wskazaniem do przeprowadzenia USG tarczycy jest między innymi stan po usunięciu guzów i nowotworów tarczycy w celu monitorowania efektów leczenia i ewentualnych nawrotów choroby. Badanie to jest wykonywane również wtedy, kiedy u pacjenta pojawiło się podejrzenie występowania niedoczynności bądź nadczynności tarczycy. USG tarczycy bywa niezbędne także w sytuacji stwierdzenia podczas wywiadu lekarskiego chorób tarczycy występujących w rodzinie pacjenta. Stanowi ono też typową procedurę kontrolną, koniecznością w przebiegu leczenia zdiagnozowanych już chorób tarczycy.

Jakie objawy mogą wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy?

Nieprawidłowa praca tarczycy, a dokładnie jej niedoczynność może objawiać się na przykład przyrostem masy ciała, osłabianymi włosami, sztywnością mięśni, obolałymi stawkami, dusznościami, bólami głowy, nadmiernie przesuszoną skórą, osłabioną pamięcią i problemami z koncentracją. Nadczynność natomiast to schorzenie charakteryzujące się między innymi drżeniem rąk, częstymi biegunkami, bezsennością, kołataniem serca, trzepotaniem w klatce piersiowej, dużą utratą masy ciała czy zwiększoną potliwością. Zaobserwowanie u siebie takich objawów powinno skłonić pacjenta do odbycia wizyty u specjalisty endokrynologa.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.