ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
kiedy badać tarczyce

Kiedy wykonywane jest USG tarczycy i na czym polega badanie?

USG tarczycy to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które wykonywane jest w celu oceny rozmiaru, stanu oraz struktury tego gruczołu. W ten sposób można zidentyfikować różnorodne zmiany, do jakich mogło dojść w tarczycy w wyniku rozwijających się chorób. USG wykonywane jest też w ramach monitorowania wykrytych już zmian oraz oceny przebiegu wdrożonego leczenia.

Wskazania do USG tarczycy

USG tarczycy to badanie, które umożliwia szczegółowe zobrazowanie nawet małych zmian w tarczycy oraz na ocenę jej wielkości, struktury tkanki tarczycowej, rozległości i charakteru zmian oraz stopnia powiększenia węzłów chłonnych. Pozwala też precyzyjnie wykonać biopsję tarczycy. Biopsja jest zalecana wówczas, gdy obraz USG wskazuje na zmiany o podwyższonym ryzyku.

Zwykle kierowani są na nie pacjenci, u których lekarz zaobserwował powiększenie obwodu szyi lub gdy badania dotykowe tego organu dają podstawy do podejrzenia niepokojących zmian. Za sprawą USG można też zaobserwować efekty leczenia hormonalnego, które wdrażane jest u pacjentów z niedoczynnością lub nadczynnością gruczołu tarczycy.

USG tarczycy to również jedno z podstawowych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów, dlatego wskazane jest wykonywanie go co kilka lat (optymalnie przynajmniej co 3 lata). Im wcześniej wykryty nowotwór złośliwy, tym większe szanse na powrót do zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, u których w rodzinie występują przypadki nowotworów tarczycy. Szczególnym wskazaniem do regularnego wykonywania USG tarczycy jest również radioterapia wykonywana w okolicy szyi.

Jak wygląda badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy wykonywane jest przez fachowca na spełniającym najwyższe standardy sprzęcie. Jest bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne. W czasie badania pacjent leży na kozetce, jego szyję pokrywa się specjalnym żelem, po czym lekarz przykłada głowicę aparatu USG i przesuwa ją w celu uzyskania dokładnego obrazu tarczycy. Powiększony obraz jest widoczny na ekranie monitora, dzięki czemu możliwa jest ocena gruczołu oraz identyfikacja ewentualnych nieprawidłowości. Badanie trwa średnio 10 minut.

 

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.