ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
operacja kobiety

Konizacja szyjki macicy. Charakterystyka zabiegu

Kiedy wyniki badań cytologicznych są w porządku, nie ma się o co martwić. Kłopoty pojawiają się jednak wówczas, kiedy pomiary odbiegają od normy. Może to bowiem sugerować bądź to stan zapalny, bądź to rozwój procesów chorobowych. Nie jest jednak tak, iż na tego rodzaju sytuacje nie ma rady. Można im przeciwdziałać, stosując zabieg zwany konizacją szyjki macicy.

Określenie konizacji szyjki macicy pochodzi od łacińskiego słowa „conus”, które oznacza stożek. Jaki ma to związek z zabiegiem, któremu poddawana jest macica? Krótko mówiąc, chodzi tu o to, że fragment macicy wycinany podczas konizacji ma właśnie kształt stożka.

Poszczególne etapy

W jaki sposób przebiega konizacja szyjki macicy? Musi być ona poprzedzona znieczuleniem ogólnym, aby pacjentka nie odczuwała podczas zabiegu bólu. Często towarzyszy jej również pobór wycinka zmienionej chorobowo tkanki. Służy on bowiem wykonaniu badania histopatologicznego.

Zabieg konizacji szyjki macicy przeprowadzany jest na fotelu w gabinecie ginekologa. Za pomocą takich narzędzi jak skalpel, pętla chirurgiczna czy laser lekarz w precyzyjny sposób wycina z szyjki macicy fragment tkanki w kształcie stożka. Po wycięciu tkanki wykonywane jest tak zwane łyżeczkowanie szyjki macicy. To dopiero po tym etapie zostaje pobrana próbka poddawana później badaniu histopatologicznemu.

Cały zabieg trwa mniej więcej pół godziny. Czasem, kiedy ingerencja w macicę jest poważna, na koniec zachodzi jeszcze potrzeba założenia szwów. Po wszystkim pacjentka jest budzona i gotowa do wyjścia. Na tym nie kończy się jednak cały proces związany z konizacją. Po wykonaniu zabiegu konieczna jest jeszcze bowiem rekonwalescencja.

Z czym wiąże się rekonwalescencja po konizacji szyjki macicy? Bezpośrednio po samym zabiegu pacjentce mogą dokuczać bóle i skurcze w podbrzuszu. Z kolei przez kilka tygodni po zabiegu dochodzi do gojenia się blizn. W związku z tym przez jakiś czas warto powstrzymać się od stosunków seksualnych, korzystania z tamponów i dbać o higienę miejsc intymnych.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.