ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
badanie usg

Na czym polega monitorowanie owulacji?

Monitorowanie cyklu owulacyjnego polega na obserwacji, jaki jest proces wzrostu, a także dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Takie badanie jest dedykowane przede wszystkim dla tych kobiet, które próbują wraz z partnerem zajść w ciążę, jednak bezskutecznie.

Co sprawdza się podczas badania owulacji?

Podczas takiej procedury lekarz sprawdza kilka kwestii, przy czym, aby to zrobić, niezbędne jest wykonanie badania w różnych momentach cyklu. Dzięki temu można stwierdzić, jak zbudowane są jajniki i czy nie znajdują się na nich torbiele, czy dochodzi do wzrostu pęcherzyków Graffa, a także, w jakim tempie przebiega narastanie błony śluzowej macicy. W tym celu przeprowadza się badania USG.

Jaki przebieg ma badanie monitorowania owulacji?

Aby jego przebieg był prawidłowy, należy się do niego odpowiednio przygotować. Takie badanie ginekologiczne można przeprowadzić tylko po pełnym opróżnieniu pęcherza, co właściwie jest najważniejszym wymogiem. Procedura trwa w praktyce około 10 minut, jest więc naprawdę krótka. Lekarz na podstawie badania może też wskazać, kiedy powinien mieć miejsce stosunek płciowy, jeśli para stara się o dziecko. Dojrzałość pęcherzyka Graffa wpłynie też na, to kiedy możliwe będzie zastosowanie procedur rozrodu wspomaganego, np. inseminacji.

Jaki wynik można uzyskać po monitoringu owulacji?

Na podstawie takiego badania można wyciągnąć wiele różnych wniosków, co będzie stanowiło podstawę do dalszego postępowania. W przypadku braku jajeczkowania powodem może być m.in. zespół policystycznych jajników, a także zaburzenia hormonalne. Oczywiście w takiej sytuacji konieczna będzie dalsza diagnostyka, aby ustalić, z czego dokładnie mogą wynikać problemy z płodnością u danej pacjentki.

Badanie polegające na monitorowaniu owulacji może w znaczący sposób pomóc w diagnostyce przy problemach z płodnością. Co ważne, jest ono dla pacjentki bezbolesne, a także krótkie, co również przemawia za jego wykonaniem. Oczywiście w tej kwestii trzeba porozumieć się z lekarzem, który wskaże, czy w danej sytuacji będzie ono zasadne.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.