ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
prostata SOS - Powiększona prostata – to nie musi być rak

Powiększona prostata – to nie musi być rak

Problemy z oddawaniem moczu u dojrzałego mężczyzny przywodzą na myśl przede wszystkim raka prostaty. Jednakże ten symptom może świadczyć o innych rodzajach problemów z gruczołem krokowym. Prostata jest gruczołem, który rośnie całe życie. Położona jest ona w miednicy mniejszej, tuż obok pęcherza. Przez miąższ gruczołu przechodzi sterczowa część cewki moczowej, zatem nawet niewielki przerost prostaty może powodować nieprzyjemne konsekwencje. Ucisk na cewkę moczową prowadzi do problemów z oddawaniem moczu. Z początku strumień moczu jest spowolniony i ma małą moc, towarzyszy temu uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza. Drugim objawem jest konieczność częstego oddawania moczu. Wszystkie niepokojące objawy powinny skłonić mężczyznę do wizyty u lekarza urologa.

Rodzaje zapalenia gruczołu krokowego

Istnieją dwa typy zapalenia prostaty, należ do nich ostre zapalenie gruczołu krokowego i przewlekłe zapalenie. Ostry stan zapalny wywoływany jest najczęściej przez te same akterie, które powodują zakażenia układu moczowego. Najczęściej występującymi w tym wypadku objawami są: wysoka gorączka, dreszcze, bóle w okolicach podbrzusza, krocza, jąder oraz zaburzenia dyzuryczne. Leczenie polega na podaniu antybiotyków oraz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. O przewlekłym zapaleniu prostaty można mówić natomiast, kiedy trwanie zapalenia przekracza 6 miesięcy. Objawy tego schorzenia są zasadniczo zbliżone do objawów zapalenia ostrego, z tą różnicą, że początek objawów jest mniej zaznaczony, a ból jest łagodniejszy. I w tym wypadku stosowana jest leczenie antybiotykami.

Łagodny rozrost prostaty

Najczęściej występującą patologią w obrębie prostaty jest zdecydowanie łagodny przerost prostaty. Proces polega na rozroście, czyli zwiększeniu ilości komórek miąższu gruczołu krokowego. Diagnostyka łagodnego rozrostu gruczołu krokowego polega przede wszystkim na szczegółowym zebraniu wywiadu. Ponadto przeprowadza się badanie per rectum, które pozwala następną ocenę wielkości, konsystencji gruczołu, jak również obecności wyczuwalnych palcem zmian patologicznych. Kolejnym krokiem jest badanie USG przez odbyt, umożliwiające dokładną ocenę makroskopową struktur oraz wielkości prostaty. Istnieje kilka metod leczenia BPH, w tym leczenie farmakologiczne, prostatektomia laserowa czy termoterapia mikrofalowa.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.