ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
czerniak nowotwór skóry

Profilaktyka czerniaka. Jak ustrzec się od nowotworu skóry?

Czerniak to nowotwór, który niestety bardzo trudno poddaje się leczeniu. Zachorowalność na niego wzrasta systematycznie na całym świecie. Wbrew powszechnej opinii, większość czerniaków nie rozwija się z istniejącego już znamienia, lecz powstaje na skórze zdrowej. Co robić, by uniknąć pojawienia się nowotworu skóry?

Chroń skórę i oczy!

Profilaktyka nowotworowa skóry to przede wszystkim unikanie ekspozycji ciała na słońce. Jest to szczególnie ważne w godzinach 11:00-16:00, gdy promieniowanie jest największe. Wychodząc na słońce, powinniśmy pamiętać o stosowaniu kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB. Nie chronią nas one jednak całkowicie, dlatego mimo zastosowania kremu, nie wydłużajmy czasu spędzonego na słońcu. Sprzymierzeńcem czerniaka jest też solarium, dlatego lepiej z niego zrezygnować. Przed promieniowaniem powinniśmy chronić też oczy, wybierając wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne. W słoneczne dni warto pamiętać o nakryciu głowy. Profilaktyka przeciwnowotworowa skóry polega również na regularnym oglądaniu skóry i obserwowaniu pojawiających się znamion lub zmian tych, które mieliśmy już wcześniej. Raz na 6-12 miesięcy warto wybrać się też do dermatologa lub chirurga-onkologa, który oceni, czy któreś ze znamion może być groźne. Im wcześniej wykryty czerniak, tym większe są szanse na jego wyleczenie. W przypadku wczesnych stadiów czerniaka wskaźnik przeżyć wynosi nawet do 90%. W stadium zaawansowanym wskaźnik spada do 5%-10%

Leczenie czerniaka

Pierwszym etapem walki z czerniakiem jest zabieg chirurgiczny. W trakcie zabiegu lekarz wycina znamię wraz z marginesem zdrowej skóry. Czasami (przy większych guzach) chirurg usuwa też powięź powierzchowną, aby mieć gwarancję, że nie zostały w niej komórki nowotworowe. Jeśli powiększone są węzły chłonne, również należy je usunąć. W przypadku, gdy czerniak przekroczył barierę skórno-naskórkową i przedostał się do węzłów chłonnych lub innych narządów, sam zabieg nie jest wystarczający. Pacjent kierowany jest też chemioterapię, immunoterapię lub radioterapię.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.