ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
27 - Przyczyny niepłodności u kobiet

Przyczyny niepłodności u kobiet

Przyczyny niepłodności mogą leżeć zarówno po stronie mężczyzn, jak i kobiet. Niepłodność u kobiet może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowaniem pewnych leków lub nadmiernym stresem. Płodność u kobiet zmienia się także z wiekiem i obniża się w wieku trzydziestu lat. Do hormonalnych zaburzeń wywołujących niepłodność u kobiet zalicza się m.in. zespół policystycznych jajników, zaburzenia owulacji i nadczynność tarczycy. Niepłodność u kobiet może być związana również z wadami wrodzonymi w budowie narządów płciowych. Są to wady takie jak: brak wykształcenia się jajników, zaburzenia w budowie macicy, tyłozgięcie macicy, wady w budowie jajowodów. Niepłodność u kobiet może być spowodowana komplikacjami pooperacyjnymi narządów płciowych – szczególnie komplikacje po operacji usunięcia torbieli jajników lub mięśniaków macicy. Po tych zabiegach mogą pojawić się zrosty i blizny, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Jest też szereg innych czynników zdrowotnych m.in. takich jak anemia, stres, choroby trzustki czy nadwaga i niedowaga, czy choroby płciowe, które mogą powodować bezpłodność.

Badanie płodności kobiety

Diagnostyka przyczyn niepłodności u kobiet zaczyna się od wywiadu, w którym lekarz może się  zapoznać z historią chorób i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Następnym krokiem jest określenie, jak wygląda cykl menstruacyjny oraz badanie fizykalne, w celu wykluczenia  nieprawidłowości. Następnie przeprowadza się testy na przeciwciała przeciwplemnikowe. Kolejnym krokiem jest wykonanie testów owulacyjnych, które mają wykazać, czy kobieta prawidłowo produkuje komórki jajowe. W tym celu przeprowadza się badania hormonalne, które maja na celu wykazanie poziomu hormonów płciowych we krwi podczas odpowiednich dni cyklu miesiączkowego. Badania hormonalne wykonuje się w określonych dniach cyklu, ponieważ w zależności od fazy, poziom stężenia hormonów jest inny. Badanie zaczyna się między trzecim a piątym dniem cyklu miesiączkowego. Kolejne ustala dokładnie lekarz, gdyż różnią się one w zależności od długości cyklu miesiączkowego u danej kobiety. Rozpoznanie przyczyny niepłodności jest pierwszym krokiem do leczenia jej.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.