ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
20 - Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala uwidocznić na monitorze strukturę organów wewnętrznych ciała, które znajdują się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do powierzchni skóry. USG jamy brzusznej obrazuje m.in. stan nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i innych. Badanie ultrasonograficzne umożliwia wykrycie guzków, torbieli oraz innych zmian lub nieprawidłowości w budowie narządów. USG pozwala również stwierdzić, czy dany narząd jest powiększony.

Jak wykonuje się USG jamy brzusznej

Aparat USG składa się z konsoli z ekranem. To na nim w trakcie badania widać narządy jamy brzusznej. Do konsoli podłączona jest specjalna głowica, która jest przykładana do skóry brzucha. Głowica wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, odbijają się one od narządów jamy i brzusznej, a następnie wracają do głowicy. Dzięki pomiarowi fal zwrotnych można ocenić rozmiar, kształt oraz spoistość narządów. Uzyskany dzięki falom obraz można natychmiast obserwować na ekranie.

Jak przygotować się do badania

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej nie wymaga wielu przygotowań. Aby USG było bardziej klarowne powinno wykonywać się je na czczo. Kilka dni przed badaniem jamy brzusznej nie zaleca się spożywanie ciężkostrawnych pokarmów, które powodują nadmierne wytwarzanie gazów. Mogą one zniekształcać obraz USG. Około trzy godziny przed zabiegiem nie powinno przyjmować się pokarmów. Zaleca się również przyjęcie leków przeciw wzdęciom oraz wypicie dużej ilości wody, aby wypełnić pęcherz.

Jak przebiega badanie USG

W przypadku większości badań ultrasonograficznych wykonuje się je w pozycji leżącej.  Lekarz nakłada żel na skórę. Żel konieczny jest do prawidłowego przekazywania oraz odbierania fal. W trakcie USG jamy brzusznej lekarz prosi czasem o zmianę pozycji lub wstrzymanie oddechu. Po zakończeniu badania otrzymujemy ligninę lub kawałek ręcznika papierowego, który pozwala na usunięcie resztki żeli z powierzchni skóry. Badanie USG trwa zazwyczaj jedynie kilka minut.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.