ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
biopsja

Rola biopsji w diagnostyce onkologicznej

Według najnowszych danych każdego dnia w Polsce nawet 400 osób dowiaduje sie, że choruje na nowotwór. Trzeba tutaj jednak podkreślić, że zdecydowana większość wygrywa z tą chorobą – najważniejszy jest tutaj czas i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Dlatego też, jeśli z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego, to nie ma na co zwlekać – jak najszybciej udajmy się do lekarza rodzinnego, który zleci podstawowe badania, a jeżeli one wykażą coś podejrzanego, to najprawdopodobniej niezbędna będzie biopsja. Na czym polega ten zabieg? Sprawdź to w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania!

Kilka słów na temat biopsji

Biopsja to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest wtedy, kiedy na podstawie badań klinicznych i innych badań diagnostycznych wychodzą jakieś nieprawidłowości. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że wykonuje ją się także w sytuacjach, w których lekarz wie, co dolega pacjentowi, lecz potrzebuje dowodu. Jest to zabieg, który polega na pobraniu materiału biologicznego z tkanek, w których podejrzewa się zmiany chorobowe. Po pobraniu materiału trafia on do badania histopatologicznego, dzięki któremu możemy się dowiedzieć, czy te zmiany istnieją, czy też ich nie ma.

Po co wykonuje się biopsję?

Mimo że istnieje wiele badań, dzięki którym możemy stwierdzić lub wykluczyć obecność nowotworu, to jednak biopsja jest niezbędnym zabiegiem, który umożliwia dokładną ocenę obecności, a także rodzaju nowotworu. To ważny zabieg, dzięki któremu specjalista może dobrać właściwe leczenie. Warto też tutaj podkreślić, że znane badania obrazowe takie jak np. tomografia są również potrzebne, lecz nie są wystarczające, aby postawić diagnozę.

Biopsja a ryzyko

Biopsja to zabieg, dlatego trzeba zdawać sobie sprawę, że mogą wystąpić powikłania, aczkolwiek są one bardzo rzadkie. Tego rodzaju zabiegi zazwyczaj są bezpieczne, ponieważ są małoinwazyjne, jednakże i tak musimy pamiętać, że jest to pewne ryzyko. Pacjenci bardzo często uskarżają się na ból w miejscu wkłucia, ale zazwyczaj jest on mały i szybko mija. Innymi powikłaniami mogą być np. krwawienia, uszkodzenie jelit, żołądka, czy dróg żółciowych, lecz one zdarzają się niezwykle rzadko.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.