ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
biopsja

Różnice między biopsją cienko a gruboigłową

Biopsja piersi to jedno z badań w profilaktyce raka piersi oraz jego leczeniu. Wykonywana jest przez lekarza w przypadku, kiedy zauważy on niepokojące zmiany w okolicach piersi. Biopsję mammograficzną wykonuje się przy użyciu specjalistycznej igły, dzięki której pobiera się wycinek tkanki, a następnie oddaje do badania laboratoryjnego. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe w piersi dają szansę na ich wyleczenie.

Czym jest biopsja mammograficzna?

Biopsja mammograficzna to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to metoda pozwalająca w niemal stu procentach wykryć na wczesnym etapie rozwoju zmiany nowotworowe w piersiach. Dzięki czemu wzrasta szansa na postawienie diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia onkologicznego.

Zabieg biopsji wykonuje się w znieczuleniu miejscowych zazwyczaj w pozycji leżącej. Przeprowadza go lekarz wprowadzając w ściśle określone miejsce igłę, która zasysa próżniowo zmianę widoczną na urządzeniu USG. W ten sposób lekarz pobiera kilka wycinków zmian, które poddawane są następnie badaniu histopatologicznemu. Ponieważ jest to zabieg o małej inwazyjności, pacjentka po biopsji może wrócić do domu.

Rodzaje igieł wykorzystywanych do biopsji

Do wykonania biopsji piersi wykorzystywane igły będące głównym narzędziem służącym do pobrania komórek z piersi. I tak możemy wyróżnić biopsję cienkoigłową, biopsję gruboigłową oraz biopsję chirurgiczną otwartą. Ta ostatnia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym w czasie zabiegu chirurgicznego. Jednak najpopularniejszą obecnie metodą służącą do pobrania wycinka z piersi jest biopsja gruboigłowa, której towarzyszą dodatkowe metody obrazowania jak mammografia czy USG.

Charakterystyka biopsji cienkoigłowej

Biopsja cienkoigłowa polega na wprowadzeniu do piersi cienkiej igły, która jest połączona ze strzykawką służącą do pobrania komórek przez zassanie próbki przy użyciu tłoka strzykawki. Zabieg ten nie wymaga znieczulenia i trwa krótko. Można go więc porównać do pobrania krwi podczas badań ambulatoryjnych. Wadą tej metody jest niewielka ilość pobranego materiału przez co ogranicza zakres przeprowadzanego badania. Dlatego też biopsja cienkoigłowa jest obecnie wykonywa rzadko i została wyparta przez inne metody badania.

Charakterystyka biopsji gruboigłowej

W obecnych badaniach profilaktycznych to właśnie biopsja gruboigłowa zyskała na popularności. Igła do pobierania komórek na większą średnicę oraz wyposażona jest w specjalną końcówkę umożliwiającą pobranie tkanek u badanej osoby. Biopsja gruboigłowa wymaga wykonania przez lekarza drobnego nacięcia przez które następnie wprowadza igłę i pobiera wycinek do badania. Ta metoda pozwala na dokładną diagnostykę, ponieważ podczas badania pobrane zostają tkanki, a nie tylko nieliczne komórki. Zabieg może przebiegać z użyciem mammotomu, czyli urządzenia pozwalającego na pobranie większej ilości tkanek. Wtedy taki rodzaj biopsji określa się biopsją typu „VAB” lub biopsją mammotoiczną wspomaganą próżniowo. Warto podkreślić, że tego typu zabieg wymaga znieczulenia miejscowego, a pacjentka jest informowana o możliwości wystąpienia powikłań.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.