ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
Standardy opieki

Standardy opieki okołoporodowej według Ministerstwa Zdrowia

Przyjście na świat nowego członka rodziny to niewątpliwie jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej rodziny. To także ważny moment dla kraju – w dobie społeczeństwa starzejącego się pojawia się w nim upragnione niemowlę. Z tego powodu Minister Zdrowia stworzył nowe standardy opieki okołoporodowej, które mają zapewnić przyszłym rodzicom obsługę szpitalną na wysokim poziomie. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2019 roku.

Co zawiera rozporządzenie?

Najnowsze przepisy ujednolicono z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia i uwzględniono w nich najnowsze osiągnięcia naukowe. Akt prawny uwzględnia przepisy organizacyjne dotyczące ciąży, porodu, łagodzenia bólu porodowego i zasad organizacji pracy personelu w razie poronienia, urodzenia dziecka martwego lub ciężko chorego. Dokument oczywiście nie wskazuje konkretnych działań, jakie ginekolog-położnik musi wykonać, lecz określa zalecenia techniczno-organizacyjne. Według Ministra Zdrowia należą do nich m.in. zmniejszenie do minimum interwencji medycznych (np. cesarskich cięć), poprawa komfortu kobiety rodzącej, ochrona kobiety przed nadmierną medykalizacją, czy upowszechnianie karmienia piersią.

Dlaczego warto poznać treść rozporządzenia?

Rodzice, którzy starają się o dziecko, lub czekają na jego przyjście na świat, powinni dokładnie zapoznać się z pełną treścią rozporządzenia i oczekiwać, że będą traktowani przez personel medyczny zgodnie z jego wytycznymi. W razie niekompetencji personelu znajomość przepisów może pomóc w egzekucji swoich praw. Wprowadzenie przepisów jest korzystne nie tylko dla kobiet, ale również dla samego personelu. Może on odnieść się do standardów, aby jakość jego pracy była jak najlepsza. Standardy zapewniają też właściwą organizację pracy, a przede wszystkim – podnoszą rangę zawodu położnej. Rozporządzenie obowiązuje we wszystkich podmiotach wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki okołoporodowej.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.