ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
suchość pochwy

Suchość pochwy. Możliwe przyczyny problemu

Suchość pochwy to inaczej mówiąc, zbyt małe nawilżenie tej części ciała oraz jej okolic, co powoduje duży dyskomfort, a także między innymi dokuczliwe swędzenie lub pieczenie. Jedną z najczęstszych przyczyn suchości pochwy są silne wahania poziomu hormonów zwanych estrogenami. W praktyce oznacza to więc, że niektóre kobiety mogą zmagać się z tym problemem w pewnych określonych momentach cyklu, czyli przed okresem, a dzieje się tak wskutek gwałtownego spadku poziomu estrogenów.

Suchość pochwy to także problem, z którym często borykają się ciężarne kobiety. Rzecz dotyczy w szczególności pierwszych miesięcy ciąży, a także czasu tuż po porodzie. W okresie menopauzy także może pojawić się problem z niedostatecznym nawilżeniem pochwy i sromu, ponieważ mamy wtedy również do czynienia z gwałtownym spadkiem ilości estrogenu, jak również mniejszym poziomem nawilżenia ścian pochwy, które stają się znacznie cieńsze i mniej elastyczne.

Pozostałe przyczyny suchości pochwy

Zmiany hormonalne to nie jedyne możliwe przyczyny suchości pochwy, ponieważ ten problem może także nastąpić na skutek infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Często mamy tu też do czynienia z rodzajem błędnego koła, ponieważ na infekcje mogą pojawiać się w wyniku suchości pochwy, jednak jej zbyt małe nawilżenie potęguje jednocześnie infekcję, bowiem takie suche środowisko stanowi idealne warunki rozwoju dla szkodliwych mikroorganizmów.

Do pozostałych, możliwych przyczyn suchości pochwy należy także karmienie piersią, stany zapalne po zabiegach chirurgicznych, które były wykonywane w obrębie miednicy, stany po wykonywaniu radioterapii lub chemioterapii, przewlekły stres, a także zażywanie niektórych leków przeciwdepresyjnych, przeciwastmowych czy przeciwcukrzycowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż suchość pochwy to problem, którego nie należy bagatelizować, ponieważ tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, może tutaj dojść do dokuczliwego swędzenia, pieczenia, zaczerwienienia, bólu oraz groźnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.