ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
tradzik

Trądzik a problemy z hormonami

Trądzik hormonalny powstaje w wyniku zwiększonej produkcji hormonów płciowych w okresie poprzedzającym dojrzewanie. U obu płci występują hormony męskie. Te właśnie oddziałują na gruczoły łojowe skóry. Warto zauważyć, że ten rodzaj gruczołów występuje głównie na twarzy, w górnej części klatki piersiowej oraz na plecach i ramionach. W związku z tym trądzik objawia się głownie w tych miejscach. Niestety trądzik, wypryski, przebarwienia i zaczerwienienia skóry twarzy to nie tylko problem wieku dojrzewania. Problemy skórne występują również u osób dojrzałych. O ile w przypadku nastolatków pojawianie się wyprysków jest rzeczą normalną, o tyle w przypadku dorosłych może świadczyć o poważnych anomaliach hormonalnych. W takim wypadku warto wybrać się na badania do lekarza endokrynologa.

Trądzik hormonalny – badanie przyczyn powstawania

Jak zostało powyżej wspomniane w powstawaniu trądziku, a szczególnie trądziku steroidowego, androgennego i około miesiączkowego, mają swój udział androgeny. Hormony te powodują wzrost gruczołów łojowych i zwiększają sekrecję łoju. Głównym źródłem hormonów są jajniki, jądra oraz nadnercza. Najważniejszym nadnerczowym prekursorem androgenów jest DHEA. Jego pochodne, czyli testosteron i DHT najaktywniej wpływają na metabolizm gruczołów łojowych. W związku z tym właściwe jest rozważnie diagnostyki endokrynologicznej i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Szczególnie kiedy przypadłość pojawia się u dorosłych kobiet.

Badania laboratoryjne

Nie warto samodzielnie podejmować leczenia cery poprzez używanie środków kosmetycznych czy medycznych wydawanych bez recepty. Wiele z nich ma działanie wysuszające i ściągające, co na dłuższą metę może pogorszyć objawy skórne. W celu podjęcia prawidłowego leczenia. Badania laboratoryjne pod kątem endokrynologicznego podłoża trądziku obejmują: DHEAS, testosteron całkowity i wolny oraz stosunek LH/FSH. Lekarze zalecają także badania hormonów tarczycy, czyli TSH, FT3 oraz FT4. W zależności od wykrytego w ten sposób problemu, leczenie może

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.