ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
32 - USG genetyczne – dlaczego warto je zrobić i kiedy?

USG genetyczne – dlaczego warto je zrobić i kiedy?

USG genetyczne powinno być wykonywane w przypadku każdej ciąży, a nie tylko wtedy, kiedy w rodzinie występowały choroby genetyczne. Jest to badanie, dzięki któremu dowiemy się, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Służy do wykrycia wczesnych wad wrodzonych, określenie ryzyka wad chromosomowych (trisomii, czyli zespołów Downa, Pateau i Edwardsa), oceniane są też wody płodowe, pępowina i łożysko. Jest to badanie nieinwazyjne, które ma na celu wykrycie wad wrodzonych u dziecka. Jest to ważne, ponieważ niektóre choroby można zacząć leczyć u dziecka, które znajduje się jeszcze w łonie matki

USG genetyczne.

Inne mogą być wskazaniem do zakończenia ciąży cesarskim cięciem oraz przygotowania się na wczesną interwencję specjalistyczną. Dodatkowo podczas badania sprawdzana jest m.in. kość nosowa,  czynność akcji serca i jego budowa, budowa narządów i kończyn oraz położenie dziecka. Ponieważ przy wynikach USG genetycznego liczy się każdy milimetr, to powinno być one wykonywane na nowoczesnym sprzęcie przez wykwalifikowanego specjalistę. Nieprecyzyjnie ustawiony kursor może spowodować przekłamanie wyniku badania, dlatego każdy niepokojący wynik musi być potwierdzony przez dodatkowe badania.

Kiedy wykonać badanie?

USG genetyczne wykonuje się między jedenastym a czternastym tygodniem ciąży, ponieważ właśnie wtedy wynik wielu pomiarów jest najbardziej miarodajny. Aby wykonać badanie, płód musi mieć odpowiednią długość ciemieniowo-siedzeniową, która musi wynosić od 45 do 84 mm. Jest to drugie badanie ultrasonograficzne, które wykonuje się w trakcie ciąży. Badanie USG genetyczne jest pierwszym z czterech badań ultrasonograficznych, które są refundowane. Kolejne refundowane badania USG przypadają na:

  • 21 – 26 tydzień ciąży,
  • 27 – 32 tydzień ciąży,
  • jednorazowo po 40 tygodniu ciąży.

Czas badania USG genetycznego wynosi około 30 minut. Jest całkowicie nieszkodliwe dla matki i dziecka. Jest wykonywane przez brzuch przyszłej mamy, w wyjątkowych sytuacjach przezpochwowo. Badanie jest zarejestrowane na płycie DVD, którą otrzymuje pacjentka razem ze zdjęciami, opisem badania i oceną ryzyka genetycznego.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.