ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
29 - Usuwanie torbieli gruczołu Bartholina

Usuwanie torbieli gruczołu Bartholina

Gruczoły Bartholina zlokalizowane są wewnątrz warg sromowych większych – w ich środkowo-dolnej części. Odpowiadają one przede wszystkim za wytwarzanie śluzowej wydzieliny, która wydostaje się przez przewody wyprowadzające na ścianki boczne przedsionka pochwy. To właśnie dzięki ich działaniu w trakcie podniecenia seksualnego wejście do pochwy jest wilgotne i śliskie. Pojawienie się torbieli na gruczołach Bartholina sprawia, że wydzielina się nie pojawia, co w konsekwencji powoduje tworzenie się zmian ropnych. Torbiel tego gruczołu tworzy się na skutek zatkania kanalików odprowadzających śluz. Pojawienie się niepokojących objawów powinno skłonić nas do wizyty u lekarza ginekologa.

Przyczyny powstawania torbieli gruczołu przedsionkowego

Zatkanie gruczołu, które powoduje powstanie torbieli lub ropni, to najczęstsza choroba gruczołu Bartholina. Występuje ona głównie u kobiet między 20 a 40 rokiem życia, u których została zaburzona flora bakteryjna pochwy. Zaczopowanie przewodów wyprowadzających może być spowodowane nagromadzeniem się na przykład komórek nabłonka lub bakterii. W wyniku tego śluz, który produkują gruczoły, gromadzi się w ich świetle tworząc torbiel. Jeżeli do wnętrza torbieli wedrą się bakterie, powstaje ropień. Torbiele jako zmiany niezapalnie nie dają żadnych szczególnych objawów. Czasem, jeśli są małe, wchłaniają się samoistnie. W przypadku dużych zmian konieczne jest leczenie chirurgiczne. Inaczej jest w sytuacji, kiedy pojawia się ropień. Jego występowaniu towarzyszy ból, który nasila się podczas siedzenia lub chodzenia. Może pojawić się również obrzęk.

Leczenie dużych torbieli

Jednym ze sposobów leczenia torbieli Bartholina jest ich chirurgiczne wyłuszczanie wraz ze zgromadzoną wewnątrz wydzieliną. Ponieważ miejsce występowania torbieli jest dosyć mocno unerwione, gojenie się ranki pooperacyjnej może być nieco bolesne. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i trwa około 30 minut. Innym sposobem jest marsupializacja torbieli. To zabieg, którego celem jest otwarcie i oczyszczenie wnętrza powstałej torbieli. Po oczyszczeniu zmiany lekarz odszywa ściany gruczołu do skóry na granicy z przedsionkiem pochwy. Takie działanie ma na celu powiększenie ujścia śluzu i zapobieganie nawrotów dolegliwości. Zabieg trwa również około 30 minut, jednak wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.