ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
kobieta wykonuje samobadanie piersi

W jaki sposób można samemu badać piersi?

Profilaktyka jest skuteczną formą walki w leczeniu większości chorób nowotworowych. Samobadanie piersi należy do najważniejszych elementów tej profilaktyki.

Dlaczego należy systematycznie wykonywać samobadanie piersi?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na całym świecie. Ilość zachorowań wzrasta z wiekiem pacjentek. Przyczyny powstawania raka piersi ciągle są nieznane, choć jest kilka czynników, które mogą mieć wpływ na jego rozwój. Szczególnie uwrażliwione na dokładne badanie piersi powinny być kobiety, które w rodzinie miały przypadki występowania tego nowotworu. Wcześnie wykryty nowotwór daje szansę na całkowite wyleczenie, dlatego tak istotne jest regularne badanie piersi. Badanie takie powinno być wykonywane systematycznie, najlepiej raz w miesiącu. Należy pamiętać, że główną przyczyną umieralności kobiet z nowotworem piersi, jest zbyt późna diagnoza.

Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi?

Badanie piersi najlepiej przeprowadzić 2 lub 3 dni po miesiączce. W tym czasie piersi są już mniej wrażliwe i łatwiej dokonać badania. W przypadku kobiet, które już nie miesiączkują, badanie powinno być przeprowadzane systematycznie raz w miesiącu, w dowolnie wyznaczonym przez siebie dniu. Samobadanie nie jest trudne i składa się z oglądania piersi i badania palpacyjnego. Najlepiej wykonać je najpierw pod prysznicem, a potem na leżąco. Powinno być przeprowadzone dokładnie i precyzyjnie. Każdorazowo należy także obejrzeć piersi w lustrze i sprawdzać, czy nie pojawiły się jakieś zmiany. Każda zmiana kształtu czy wielkości piersi, jak również zgrubienia, zaczerwienienia, przebarwienia, wyciek z brodawki są sygnałem, że może dziać się coś niedobrego. Wówczas koniecznie należy udać się do lekarza, który wykonana dodatkowe badania. Jest wiele gabinetów lekarskich, ale wybierzemy się np. do Sofimed. Większość wykrywanych przez kobiety guzków jest niegroźna, ale jeśli się pojawią, to trzeba je obserwować.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.