ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
choroba addisona

W jaki sposób rozpoznać chorobę Addisona?

Choroba Addisona, określona jest inaczej pierwotną niedoczynnością nadnerczy. Wywołuje ją niedobór hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Może do tego dojść, jeżeli uleganie ona uszkodzeniom. Jest to rzadka choroba o przewlekłym przebiegu. Przez to może być trudna do zdiagnozowania. Warto poznać jej podstawowe objawy, żeby w odpowiednim momencie udać się na właściwe badania.

Objawy choroby Addisona

Choroba Addisona postępuje stopniowo, a jej pierwsze objawy mogą nie wzbudzać podejrzeń. Pierwszymi z nich są: osłabienie, zmęczenie, nudności, mniejsza odporność na zakażenia i niemożność podejmowania wzmożonego wysiłku fizycznego. Następnie obniża się ciśnienie tętnicze krwi. Charakterystycznym objawem są przebarwienia skóry i błon śluzowych. Przybierają one kolor brunatny, przez obniżone stężenie kortyzolu w surowicy krwi. Pobudza to przysadkę mózgową do wzmożonej produkcji ACTH, a to stymuluje komórki barwnikowe skóry.

Przyczyny choroby Addisona

Do uszkodzenia nadnerczy może dojść z kilku powodów. Najczęstszą przyczyną jest autoimmunologiczne zapalenie kory nadnerczy. Powody powstawania takiego zapalenia nie są znane. Dużo rzadziej na chorobę Addisona mogą zapaść osoby cierpiące na gruźlice. Szczególnie rzadkie przypadki to następstwo nowotworu, krwotoków lub zakażenia wirusem HIV.

Leczenie choroby Addisona

Najważniejsza jest szybka diagnoza i wprowadzenie odpowiedniej terapii przez endokrynologa. Podstawą leczenia choroby Addisona jest dostarczanie hormonów, których nadnercza nie są w stanie produkować samodzielnie. Częstotliwość podawania, powinna jak najbardziej odwzorować dobowe wahania produkcji. Oprócz tego, należy wyrównać ciśnienie tętnicze i zaburzenia elektrolitów. Choroby Addisona nie można ignorować, ponieważ może doprowadzić do zgonu.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.