ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
Plec dziecka

W którym tygodniu ciąży można ustalić płeć dziecka?

Diagnostyka rozwoju ciąży jest niezbędna dla jej prawidłowego rozwoju. Prawie każdy rodzic, oprócz stanu zdrowia dziecka, pragnie poznać również jego płeć. Jest to możliwe dzięki badaniu ultrasonograficznemu (USG).

Wewnętrzne narządy płciowe, czyi jajniki u dziewczynek, a jądra u chłopców, wykształcają się już w 10. tygodniu ciąży. Narządy zewnętrzne zazwyczaj widoczne są na USG w 16. tygodniu. Jeśli więc kobieta uczęszcza na badania kontrolne zgodnie ze Standardem Opieki Okołoporodowej, może poznać płeć dziecka na drugim USG ciążowym. Czasami jednak płód ułoży się w taki sposób, że narządy po prostu nie są widoczne.

Inne czynniki, które mogą utrudnić określenie płci dziecka, to na przykład duża ilość płynu owodniowego w jamie macicy, niektóre wady genetyczne płodu lub zwiększona grubość ścian jamy brzusznej. Do określenia płci dziecka potrzebne jest ogromne doświadczenie lekarza i wiedza na temat struktur anatomicznych, które można zobaczyć dzięki USG.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne w ciąży?

Kobieta w ciąży, według Standardu Opieki Okołoporodowej, powinna mieć wykonane USG brzucha co najmniej 3 razy:

  • między 11. a 14. tygodniem ciąży,
  • między 18. a 22. tygodniem ciąży,
  • między 27. a 32. tygodniem ciąży.

Jeżeli pacjentka ukończy 40. tydzień ciąży, należy niezwłocznie wykonać kolejne badanie ultrasonograficzne. W naszym gabinecie pracują doświadczeni specjaliści, którzy dbają o dobrostan płodu przez całą ciążę.

Badanie USG polega na tym, że lekarz nanosi na skórę brzucha żel, po którym następnie jeździ głowicą ultrasonograficzną. Obraz jamy macicy jest widoczny dzięki falom ultradźwiękowym. Badanie należy do nieinwazyjnych, czyli bezpiecznych oraz bezbolesnych.

Pacjentka nie musi specjalnie przygotowywać się do badania USG. Czasami specjalista może zalecić przed nim wypicie kilku szklanek niegazowanej wody mineralnej. Ma to na celu wypełnienie pęcherza, co poprawia widoczność jamy macicy. Badanie najczęściej odbywa się w pozycji leżącej, trwa około pół godziny.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.