ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
sos man - Zaburzenia erekcji – diagnostyka i leczenie

Zaburzenia erekcji – diagnostyka i leczenie

Najczęściej pojawiającym się problemem seksualnym mężczyzn w wieku dojrzałym są zaburzenia erekcji, czyli problem z pojawieniem się i utrzymaniem wzwodu członka, a w rezultacie także problem z osiągnięciem orgazmu. Według WHO, zaburzenie erekcji to stała, bądź nawracająca niemożność osiągnięcia lub utrzymania erekcji przez mężczyznę w trakcie stosunku seksualnego. Należy pamiętać, że zaburzeń wzwodu nie można mylić z naturalną zmianą w męskiej seksualności, związanej z wiekiem i objawiającej się osłabieniem lub czasowym zanikiem potencji w czasie stosunku seksualnego. Diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń erekcji zajmuje się specjalista urolog i seksuolog.

Diagnostyka zaburzeń erekcji

W przypadku zaburzeń erekcji pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem rodzinnym. Ten skieruje pacjenta do specjalisty – urologa, seksuologa lub androloga. Jednym z najważniejszych elementów badania jest wywiad z pacjentem. Seria pytań stanowi postawę diagnostyki w większości zaburzeń seksualnych. W większości przypadków lekarz jest w stanie zalecić terapię na podstawie wywiadu i badania fizykalnego prącia i jąder. Jednakże często niezbędne mogą okazać się dodatkowe badania obrazowe  oraz badania krwi. W dalszej diagnostyce stosuje się również badanie stężenia hormonów – stężenie testosteronu, hormonów tarczycy. Ważne są również nadania moczu oraz ultrasonografia. Za pomocą USG można dokonać pomiaru przepływu krwi w tętnicach prącia. Innym badaniem jest również test na występowanie erekcji w czasie snu. W tym celu na członek zakłada się specjalną taśmę. Jeśli rano taśma jest naruszona oznacza to, że w czasie snu wystąpiła erekcja, a co za tym idzie zaburzenia mają podłoże psychiczne, a nie fizyczne.

Leczenie zaburzeń erekcji

Leczenie erekcji rozpoczyna się już na etapie poprawnie przeprowadzonej diagnostyki. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami na tle psychicznym, zalecana jest psychoterapia, techniki relaksacyjne, itd. W przypadku dysfunkcji na tle organicznym zaleca się przyjmowanie odpowiednich leków. W ramkach profilaktyki wprowadza się również zdrowy styl życia, kontrolę masy ciała, unikanie nikotyny, nienadużywanie alkoholu. Warto pamiętać, że zaburzenie erekcji nie zagraża życiu, ale może być zwiastunem innym poważnych chorób: miażdżycy, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.