Badania genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA1 i BRCA2
Cytologia jest badaniem, które budzi niepotrzebny niepokój wśród młodych kobiet. Zabieg jest krótki, niemalże bezbolesny, a informacje które dają nam wyniki mogą uratować nam życie.
Czym jest cytologia i jak się ją wykonuje
Rozmaz cytologiczny służy profilaktyce raka szyjki macicy. Jest badaniem ogromnie ważnym, ponieważ ten rodzaj nowotworu rozwija się kilka lat, ale stany przednowotworowe, mogą zostać wykryte w badaniu cytologicznym. Natomiast wczesne rozpoczęcie terapii jest gwarancją pełnego wyleczenia. Cytologia polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Następnie materiał trafia na szkiełko mikroskopowe i zostaje poddany ocenie cytologa lub histopatologa.
Pierwsza cytologia
Pierwszą cytologię należy wykonać najpóźniej trzy lata, od momentu rozpoczęcia życia seksualnego. Jeśli kobieta nie jest aktywna seksualnie, wymaz należy wykonać około 25 roku życia. Cytologię należy wykonać w młodszym wieku, jeśli kobieta jest obciążona genetycznie. Wśród najbliższej rodziny występowały przypadki raka szyjki macicy. W przypadku, kiedy kobieta nie przeszła jeszcze inicjacji seksualnej, lekarz używa cieńszego wziernika, wsuwając go delikatnie przez otwór w błonie dziewiczej.
Cytologię najlepiej wykonywać między 10 a 18 dniem cyklu. Na kilka dni przed zabiegiem nie należy używać żadnych środków dopochwowych, a na dobę przed wstrzymać się od współżycia.
Jak często wykonywać cytologię
Lekarze zalecają profilaktyczne robienie wymazu cytologiczne, co rok – dwa lata. Jednakże w przypadku występowania raka szyjki macicy w rodzinie, potwierdzonego nosicielstwa wirusa HPV, czy częstego zmieniania partnerów seksualnych, częstotliwość można zwiększyć do dwóch badań w ciągu roku. Częstsze badania dotyczą również kobiet, u których poprzednie wyniki budziły niepokój.