Czy polipy macicy są groźne dla zdrowia?
Kobiety, u których lekarz zdiagnozował polip w macicy lub jej szyjce, zazwyczaj zastanawiają się, czy jest on groźny dla zdrowia. Już na wstępnie uspokajamy: polipy najczęściej są zmianami łagodnymi. Nie oznacza to jednak, że można je zignorować. Co warto o nich wiedzieć?
Rodzaje polipów
Polipy to zmiany rozrostowe wywodzące się z błony śluzowej, które są widoczne gołym okiem. Chociaż przyczyny ich powstawania nie są do końca rozpoznane, za jedną z nich przyjmuje się zaburzenia hormonalne. Najczęściej pojawiają się u kobiet w wieku 30-50 lat, lecz nie jest to regułą. Polipy w szyjce macicy nazywa się szyjkowymi, a te w macicy – endometrialnymi. Oba rodzaje zbudowane są z nieco innych tkanek. Polipy dzieli się też ze względu na ich kształt. Najczęściej pojawia się polip uszypułowany, z charakterystyczną „nóżką”, na której rośnie, nieco rzadziej – polip nieuszypułowany, przypominający guza. Co ciekawe, polipy pojawiają się też w innych miejscach ciała, np. w nosie, przełyku czy w uchu.
Objawy i leczenie
Polip szyjkowy może zauważyć ginekolog podczas badania, do wykrycia polipa macicy konieczne jest zrobienie USG transwaginalnego. Małe polipy zazwyczaj nie dają objawów. Gdy stają się większe, kobieta może zaobserwować przedłużające się miesiączki, krwawienia pomiędzy nimi a czasami również po stosunku. Ginekolog może podjąć decyzję o leczeniu hormonalnym, czasami konieczne jest wyłyżeczkowanie zmiany lub histeroskopia. Usuniętą zmianę poddaje się badaniom histopatologicznym. Wracając do pytania, czy polipy są groźne dla zdrowia: w bardzo niewielkim odsetku zdarza się, że w polipie znajdują się komórki rakowe. Aby ratować życie kobiety, często zalecana jest wtedy histerektomia, czyli usunięcie macicy. Nawet na łagodnych zmianach mogą rozwinąć się z czasem procesy złośliwe. Dlatego tak ważne jest, aby polipy wykrywać i leczyć wtedy, gdy są jeszcze niegroźne dla zdrowia. Zachęcamy więc wszystkie kobiety do regularnych badań ginekologicznych.