Czy wydzielina z pochwy może świadczyć o chorobie?
Wydzielina z pochwy zmienia się pod wpływem hormonów w trakcie trwania cyklu. W zależności od tego, jakiego hormonu jest najwięcej zmienia się fizjologiczna wydzielina pochwy. Tuż po menstruacji wydzielina jest niemal nieobecna, między okresem a jajeczkowaniem pojawia się w niewielkich ilościach i jest kremowo mleczna. W trakcie owulacji, staje się ona przejrzysta, ciągliwa i obfita. Następnie, aż do miesiączki, jest gęsta i nieprzejrzysta. Gdy wydzielina wygląda niepokojąco i pojawiają się upławy, zwiastuje to stan zapalny pochwy lub szyjki macicy.
O czym świadczą upławy
Obfita wydzielina o nienaturalnych konsystencji i zapachu może zwiastować groźne choroby. Należą do nich stan zapalny pochwy, zapalenie szyjki macicy, nadżerkę polipy narządu rodnego, choroby przenoszone drogą płciową, a nawet zmiany nowotworowe. Upławy o konsystencji twarożku to typowy objaw zakażenia drożdżakami, czyli grzybicy pochwy. Podobnie jest w przypadku obfitej i rzadkiej wydzieliny. Szarobiałe o nieprzyjemnym zapachu, nasilające się po stosunku, to objawy bakteryjnego zapalenia pochwy. Żółtozielone, obfite, czasem pieniste, zwykle cuchnące są typowym objawem rzęsistownicy. Śluzowate, ropne upławy mogą natomiast sygnalizować chlamydiozę.
Diagnoza i leczenie
Jeżeli dostrzeżemy u siebie niepokojące objawy, należy natychmiast zwrócić się do lekarza ginekologa. Zazwyczaj wystarczy mu wywiad i podstawowe badania, aby postawić diagnozę. Zdarza się jednak, że potrzebne są dodatkowe badania, np. posiew bakteriologiczny, USG dopochwowe, a nawet biopsja błony śluzowej macicy. Gdy za upławy odpowiadają bakterie i grzyby lekarz zaleca dopochwowe środki przeciwzapalne i antybiotyki. Jeżeli przyczyna są polipy, nadżerka lub nowotwór, zaleca się zwykle leczenie chirurgiczne.