Dlaczego zanik miesiączki i libido powinien skłonić do wizyty u lekarza?
Niepokojące objawy, takie jak zanik miesiączki i spadek lub zanik libido, powinny od razu zaalarmować daną osobę i skłonić ją do wizyty u lekarza. Mogą to być oznaki poważnych zaburzeń hormonalnych ,takich jak: nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także niewłaściwy poziom androgenów i progestronu. Mogą temu towarzyszyć także inne objawy. Warto się z nimi zapoznać, wiedzieć co oznaczają i kiedy należy reagować.
Objawy zaburzeń hormonalnych
Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą być sygnalizowane przez różne objawy. Najbardziej charakterystyczne to zanik miesiączki i spadek libido, ale każdy z nich powinien skłonić daną osobę do wizyty u ginekologa. Objawy zaburzeń hormonalnych to:
- spadek libido;
- brak miesiączki lub zbyt obfite krwawienie;
- krwawienie poza terminem okresu;
- bóle brzucha;
- wypadanie włosów;
- wahania wagi;
- występowanie problemów skórnych;
- pogorszenie samopoczucia.
Nie każdy z nich musi oznaczać zachwianie równowagi hormonalnej. Mimo to w każdym przypadku, warto reagować, udać się do lekarza i być może, uchronić się przed poważnymi konsekwencjami.
Co oznacza zanik miesiączki i libido?
Zanik miesiączki i spadek libido to charakterystyczne objawy niedoboru progestronu lub androgenów. Pierwszy hormon reguluje cykl miesiączkowy i odpowiada za występowanie owulacji. Przez jego zanik okres staje się mniej regularny, a krwawienia mogą być bardzo obfite i bolesne dla kobiety. Natomiast androgeny to męskie hormony, które w niewielkiej ilości występują u kobiet. Ich nadmiar u płci żeńskiej objawia się nadmiernym owłosieniem, np. w okolicy twarzy. Niedobór hormonów obniża poziom libido i pogarsza samopoczucie. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy objawia się nagłym przyrostem lub spadkiem wagi. To również może za sobą pociągnąć nieregularnie występujące miesiączki.