Działania wkładki wewnątrzmacicznej
Nowoczesne wkładki wewnątrzmaciczne zapewniają bardzo dobry efekt antykoncepcyjny, Zalecane są przede wszystkim kobietom, które pierwszy poród mają już za sobą. Wkładka zabezpiecza przed ciążą na okres od 2 do 6 lat. Spirala domaciczna kształtem przypomina literę T. Nowoczesna wkładka wykonana jest z plastiku z dodatkiem miedzi lub srebra. Wyposażone są w specjalny pojemniczek z progesteronem, który uwalniany jest stopniowo do macicy. Zmniejsza on ruchliwość plemników, w wyniku tego nie mają szansy, na dotarcie do jajowodu.
Zasady działania spirali domacicznej
Oprócz progesteronu, który powoduje spowolnienie plemników, wkładka domaciczna działa na kilka sposobów. Wywołuje również jałowe, czyli bezbakteryjne stany zapalne śluzówki macicy. Efektem tego jest nagromadzenie się w tej okolicy dużej ilości białych krwinek, które niszczą drobnoustroje, a w macicy zabijają napotkane plemniki, nie dopuszczając tym samym do zagnieżdżenia się zapłodnionego już jaja. Wkładki zapobiegają również zagnieżdżaniu się zarodka poprzez ścieńczenie błony śluzowej macicy. Nowoczesne wkładki hormonalne wykazują również dodatkowe działanie, związane z obecnością substancji aktywnej. Spirala domaciczna jest prawie tak samo niezawodna jak doustne tabletki antykoncepcyjne.
Jak przebiega proces zakładania wkładki wewnątrzmacicznej
Przed umieszczeniem spirali lekarz musi przeprowadzić badanie ginekologiczne, które ma na celu ocenę budowy macicy. Przeprowadza się również badania dodatkowe, pozwalające wykluczyć inne przeciwwskazania. Wkładkę domaciczną zakłada się zwykle w ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego. Wtedy układ rozrodczy ma naturalnie podwyższoną odporność na zakażenia, a wejście do pochwy jest rozszerzone. Przed zaaplikowaniem spirali lekarz odkaża pochwę. Następnie przy wykorzystaniu specjalnego aplikatura jest ona umieszczana w jamie macicy.