Jak przebiega kolposkopia
Jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet jest rak szyjki macicy. W wielu przypadkach rozwija się długo, a jego pojawienie się poprzedzają stany przednowotworowe. Mogą one być wykryte podczas badań profilaktycznych. Nowotwór szyjki macicy związany jest z zarażeniem się i przewlekłą infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirusem można zarazić się drogą płciową. Rak szyjki macicy w początkowych stadiach nie daje żadnych objawów. Pojawienie się dolegliwości świadczy o zaawansowanej postaci choroby. Wcześnie wykryty rak jest całkowicie wyleczalny, dlatego warto zgłaszać się na badania profilaktyczne. Jednym z nich jest kolposkopia, czyli wziernikowe badanie szyjki macicy.
Czym jest kolposkopia? Wskazania do badania
Kolposkopia to badanie umożliwiające dokładną obserwację i ocenę dolnej części układu rozrodczego. Wykonuje się je za pomocą kolposkopu, czyli mikroskopu mającego zdolność powiększającą od 5- do 50-krotnie. Za pomocą urządzenia można uzyskać trójwymiarowy obraz, ponadto dzięki specjalnie wbudowanym filtrom, ułatwiona jest ocena budowy badanych narządów. Koposkopię należy zrobić jeśli wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy, przy wykryciu infekcji HPV. A także w przypadku, kiedy trzeba pobrać wycinek do badania histopatologicznego w celu postawienia diagnozy. Wykonuje się ją również w celu kontroli poprzednich nieprawidłowości. Badanie kolposkopowe w połączeniu z cytologią daje niemalże 100% wykrywalność choroby.
Jak przebiega badanie
Zazwyczaj przed badaniem kolposkopowym trzeba najpierw wykonać cytologię, która zwiększa czułość diagnostyczną. Na kilka dni przed badaniem konieczna jest wstrzemięźliwość seksualna, ponieważ może ona wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkowego. Badania nie można przeprowadzać podczas miesiączki. Kolposkopia jest całkowicie bezbolesnym badaniem. Przeprowadza się go na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada wziernik samotrzymający, co pozwala na uwidocznienie części pochwowej szyjki macicy. Przed usunięciem wydzieliny szyjki macicy lekarz ogląda tarczę części pochwowej. Drugie oglądanie wykonuje się po zmyciu części pochwowej specjalnym roztworem. Na podstawie tej części nadania można określić charakter występujących zmian. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych, lekarz przy znieczuleniu miejscowym pobiera wycinek u wyskrobiny z kanały szyjki macicy.