Jakie badania należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży?
Ciąża dzieli się na trzy trymestry. Każdy trwa około trzech miesięcy. Pierwszy rozpoczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13. tygodnia ciąży. Drugi trwa od 14. do 26. tygodnia ciąży, a trzeci ostatni od 27 tygodnia do czasu rozwiązania. Prawidłowy czas porodu odbywa się miedzy 38. a 42. tygodniem ciąży.
Bardzo ważnym okresem ciąży jest właśnie pierwszy trymestr. Wówczas powstają narządy wewnętrzne, a około trzeciego tygodnia zaczyna bić serce. Bardzo ważne są badania w czasie ciąży. Pierwsza wizyta powinna odbyć się jak najszybciej, gdy tylko kobieta stwierdzi, że jest w ciąży, najpóźniej do 10. tygodnia. W ginekologii i położnictwie specjalizuje się Ośrodek Sofimed w Krakowie, oferując pełną diagnostykę. Badania w ciąży są obowiązkowe. Wówczas określana jest waga, wzrost oraz ciśnienie kobiety. Pobierany jest wymaz z pochwy oraz badanie USG, dzięki któremu można bliżej określić termin porodu. Przy pierwszej wizycie u ginekologa przeprowadza się cytologię oraz zbierany jest wywiad lekarski. Ważne są informacje na temat przebytego leczenia oraz chorób występujących w rodzinie, ewentualnie przyjmowanych leków. Przy pierwszej wizycie na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz badania USG lekarz określa termin porodu. W pierwszym trymestrze zaleca się przyjmowanie suplementów witaminowych, kwasu foliowego oraz jodu. W tym też czasie można zaplanować badania prenatalne oraz dość istotna jest również wizyta u stomatologa, gdyż mogą wystąpić ubytki w uzębieniu oraz pogorszyć się stan dziąseł.
Najważniejsze badania w pierwszym trymestrze.
Morfologia krwi wykonuje się w celu wykluczenia anemii oraz ułatwia rozpoznać infekcje. Przy tym badaniu określa się stężenie hemoglobiny, gdzie norma jest od 11 do 14 g na 100 ml. Takie badanie wykonuje się co miesiąc.
Dla wykluczenia cukrzycy, która jest niebezpieczna zarówno dla matki jak i dla dziecka wykonuje się badanie poziomu glukozy. Wykonuje się krzywą cukrową, a polega ona na pobraniu krwi na czczo, następnie należy wypić 50 g glukozy i po godzinie znów pobierana jest krew. Gdyby badanie wykazało nieprawidłowości, należy wynik powtórzyć. Wówczas odbywa się to w taki sam sposób, jednakże należy wypić 75 g glukozy i powtórnie pobrać krew po dwóch godzinach. Jeśli tym razem wynik będzie nieprawidłowy, mówimy o cukrzycy ciężarnych. Badanie to jest obowiązkowe, a wykonuje się je na początku pierwszego i pod koniec drugiego trymestru. Wszelkie badania laboratoryjne oraz genetyczne wykonać można w Ośrodku Sofimed w Krakowie.
Bardzo ważne jest zbadanie grupy krwi. Należałoby je przeprowadzić na początku ciąży, a wynik zawsze mieć przy sobie. Dzięki temu badaniu określa się, czy kobieta posiada antygen Rh, daje to możliwość wykluczenia konfliktu serologicznego. W pierwszym trymestrze ciąży wykonuje się badanie PTA, czyli pośredni test antyglobulinowy, aby zapobiec wystąpieniu choroby hemolitycznej u dziecka. Badanie częściej wykonuje się u kobiet z ujemnym czynnikiem Rh. Jeśli badanie nie wykryje przeciw ciał, na ogół powtarza się go w 30. tygodniu ciąży. Badanie moczu daje możliwość wykluczenia infekcji układu moczowego oraz ocenić funkcjonalność nerek, wykonuje się go co miesiąc.