Kiedy należy wykonać biopsję piersi?
Samobadanie piersi to bardzo ważne działanie profilaktyczne, które może uchronić kobietę przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy udać się do lekarza w celu wykonania USG i innych badań obrazowych. Jeżeli i one wykazują zmiany ogniskowe, powinno się zweryfikować diagnozę poprzez wykonanie biopsji piersi. Są dwa jej rodzaje: cienkoigłowa i gruboigłowa.
Wskazania do wykonania biopsji piersi
Celem wykonania biopsji jest rozpoznanie i ocena zmian chorobowych tkanek. Jest to badanie precyzyjne, które pozwala dokonać odpowiedniej kwalifikacji zmiany i określić metody leczenia. Żeby móc wykonać biopsję piersi pacjentka musi posiadać skierowanie od specjalisty. Samodzielne wykupienie badania jest niemożliwe. Wykonuje się ją w specjalistycznych gabinetach lekarskich, takich jak w Krakowie. Wskazaniem do wykonania biopsji są zmiany wykryte podczas USG lub mammografii.
Rodzaje biopsji- cienkoigłowa i gruboigłowa
Pierwszy rodzaj biopsji, czyli cienkoigłowa, pozwala pobrać tkanki do badania cytologicznego. Natomiast gruboigłowa umożliwia zbadanie fragmentów tkanek o większych rozmiarach. Pozwala ona na dokonanie dokładniejszej diagnostyki. Oba rodzaje różnią się od siebie grubością igły, której się używa. Biopsję cienkoigłową można wykonać bez znieczulenia, a do gruboigłowej zalecane jest znieczulenie miejscowe.
Wiarygodność biopsji
Wykonanie biopsji cienkoigłowej nie zawsze daje jasną odpowiedź na temat rodzaju zmiany chorobowej. Czasem można wykonać jedynie diagnozę wstępną. Jeżeli istnieje podejrzenie nowotworu nie wykonuje się ponownie biopsji cienkoigłowej. Należy jak najszybciej dokonać konsultacji onkologicznej. W niektórych sytuacjach wypisywane jest skierowanie do wykonania biopsji gruboigłowej.