Kolposkopia – wziernikowanie szyjki macicy
Koloskopia jest prostym badaniem ginekologicznym, które pozwala wykryć przedkliniczne postaci raka szyjki macicy – wówczas wyleczalność wynosi 100%! W trakcie badania lekarz ogląda powierzchnię szyjki macicy, dolną część jej kanału oraz pochwę i srom przy pomocy kolposkopu.
W trakcie kolposkopii może zostać pobrany wycinek tkanki, który pomoże określić czy jest konieczność przeprowadzenia zabiegów ginekologicznych w szyjce macicy, pochwie i sromie, a także ocenić czy w wcześniej przeprowadzony zabieg usunął całą zmianę chorobowa.
Jak przygotować się do badania
Przeważnie przed badaniem najpierw wykonuje się cytologię. Na kilka dni (do 7) przed badaniem należy wstrzymać się ze współżyciem seksualnym, przeprowadzaniem irygacji pochwy i poddawaniu się innym badaniom ginekologicznym. Koloskopii nie przeprowadza się w trakcie miesiączki.
Przebieg badania
Badanie jest bezbolesne. Ginekolog sadza pacjentkę na fotelu ginekologicznym i zakłada wziernik samo-trzymający, co pozwala uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Następnie lekarz wprowadza do pochwy wziernik (tzw. tubus optyczny).
Najpierw lekarz ogląda tarczę części pochwowej. Badając wydzielinę pokrywającą szyjkę macicy wnioskuje o biologii pochwy i przyczynach różnych schorzeń, np. upławów. Następne oglądanie ginekolog przeprowadza po zmyciu części pochwowej roztworem 0,9 proc. chlorku sodu. Przemywa część pochwową także 3 proc. Roztworem kwasu octowego lub 5 proc. roztworem kwasu mlekowego. Na tym etapie badania określa się charakter zmian. Jeśli zaistnieją podejrzenia o duże zmiany przed nowotworowe lub nowotworowe, lekarz pobiera w znieczuleniu miejscowym wycinek i wyskrobiny z kanału szyjki macicy (biopsja szyjki macicy). Na koniec badania kolposkopowego często barwi się szyję macicy jodyną.
Po przeprowadzaniu badania lekarz może zlecić badanie histopatologiczne podejrzanego wycinka albo wykonanie niezbędnych zabiegów ginekologicznych.