Na czym polega wycinanie blizn?
Blizny nie są pożądaną ozdobą naszego ciała, dlatego często chcemy się ich za wszelką cenę pozbyć, szczególnie jeśli są zlokalizowane w odsłoniętych miejscach. Można poddać się zabiegowi chirurgicznemu korekcji blizn, który jest jedną z powszechnie stosowanych metod usuwania znamion skórnych.
Jak powstają blizny?
Blizny są pamiątką po zagojonej ranie. Najczęściej są to rany pooperacyjne albo po dotkliwych wypadkach, urazach i zranieniach. Jeżeli rana sięga warstwy skóry właściwej albo głębiej, zawsze pozostawia po sobie ślad w postaci blizny. Niektóre blizny są dla nas łaskawe i same znikają po jakimś czasie, inne pozostają z nami na całe życie. W zamierzchłej przeszłości ludzie traktowali swoje blizny jak swoisty pamiętnik, w którym zapisane były różne dramatyczne przeżycia. Stanowiły zapis stoczonych walk, indywidualnej odporności na infekcje albo ciężkiej fizycznej pracy. Wtedy ludzie musieli z nimi żyć, jednak dzisiaj mamy wybór.
Kiedy trzeba usunąć bliznę?
Korekcja blizn jest zalecana, kiedy blizny są nadmiernie wypukłe bądź wpływają na ograniczenie ruchomości albo prowadzą do zaburzeń wzrostu poszczególnych okolic ciała. Kolejnym wskazaniem do wycięcia blizny jest brak akceptacji jej przez pacjenta. Często tak bardzo nie potrafimy zaakceptować swojego ciała z takim znamieniem, że przeszkadza to w codziennym życiu i skutecznie uprzykrza nam funkcjonowanie.
Na czym polega wycinanie blizny?
Zabieg polega na wycięciu blizny, czasami z otaczającym ją fragmentem skóry, a potem na stworzeniu idealnych warunków do jej gojenia. Tak naprawdę blizny nie da się całkowicie usunąć, ale można spowodować, że stanie się nieodróżnialna dla ludzkiego wzroku od zdrowej skóry. Po chirurgicznym usunięciu blizny przez chirurga plastyka w tym miejscu powstaje nowa blizna, ale znacznie węższa i bardziej estetyczna. Dodatkowo można ją poddać terapii laserowej, która spowoduje, że będzie jeszcze mniej widoczna. Zazwyczaj laserową korekcję blizn można rozpocząć około miesiąca po zabiegu.