Na czym polega zabieg łyżeczkowania macicy i kiedy się go wykonuje?
Istnieje kilka wskazań, sytuacji i chorób, w których konieczne jest wykonanie zabiegu łyżeczkowania macicy. Zabieg ten przeprowadzany jest w warunkach szpitalnych. Ze względu na fakt, że jest to zabieg, który wzbudza w kobietach duży niepokój, chcemy dzisiejszy wpis poświęcić właśnie temu zagadnieniu. Poznajmy więc wskazania do wykonania zabiegu łyżeczkowania macicy. Jak przygotować się do zabiegu? Odpowiedzmy sobie na pytanie, na czym polega łyżeczkowanie macicy?
Łyżeczkowanie macicy zwane jest inaczej abrazją jamy macicy. Zabieg ten wykonywany jest nie tylko w związku z poronieniem, choć niewątpliwie jest to jedna z tych przyczyn, z którą najczęściej kojarzymy zabieg łyżeczkowania. W każdym z przypadków jest to zabieg, który ma nie tylko ratować zdrowie pacjentki, ale niejednokrotnie również życie.
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega zabieg?
Abrazja jamy macicy może być przeprowadzona w dwóch wariantach: jako złuszczenie tkanek błony śluzowej (endometrium) całkowite, mówimy wtedy o zabiegu czyszczenia macicy, albo częściowe, celem pobrania fragmentu tkanek błony śluzowej macicy do celów diagnostycznych. Tu ważna uwaga. Łyżeczkowanie macicy jest zabiegiem ginekologicznym, które przeprowadza się w celach diagnostycznych, celem potwierdzenia lub wykluczenia ryzyka nowotworu.
Zabieg wykonywany jest w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym. Sam zabieg trwa około 10-15 minut i jest całkowicie bezbolesny. Tuż po zabiegu może utrzymywać się skąpe krwawienie oraz delikatna bolesność okolic podbrzusza
Wskazania do wykonania zabiegu łyżeczkowania macicy
Abrazja zalecana jest też kobietom po menopauzie, u których występują jeszcze krwawienia, czy też kobietom, celem zbadania przyczyn niepłodności, czy obfitych miesiączek. Abrazję wykonuje się celem oczyszczenia jamy macicy z chorych tkanych pozostających weń po porodzie lub poronieniu. Wskazaniem do zabiegu są:
- obfite, nieregularne krwawienia z dróg rodnych,
- krwawienia z dróg rodnych po menopauzie,
- diagnostyka niepłodności,
- niepewne wyniki badania USG endometrium, jamy macicy czy kanału szyjki,
- poronienia, gdy jajo płodowe nie wydaliło się w całości,
- usunięcie polipów macicy.
Łyżeczkowanie macicy szansą na poznanie przyczyn poronienia
Istotną nazwijmy to zaletą zabiegu łyżeczkowania macicy, jest poznanie przyczyn poronienia. Abrazja pozwala poznać nie tylko prawdziwe przyczyny obumarcia płodu, ale również określić płeć płodu. Chcąc przeprowadzić badania genetyczne płodu, przed rozpoczęciem łyżeczkowania należy poinformować o tym fakcie lekarza. Zabieg łyżeczkowania jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, nie niesie dużego ryzyka powikłań.