Przyczyny bolesnych miesiączek
Większość pań w pierwszych dniach miesiączki odczuwa lekki ból brzucha, ale są i takie, które czas menstruacji mogą wykreślić z kalendarza. Dolegliwości spowodowane okresem mogą pojawić się nawet na tydzień przed spodziewaną menstruacją. Ból towarzyszący krwawieniu może objawiać się na różne sposoby, ale z reguły przypomina o sobie intensywnymi skurczami w dole brzucha i miednicy. Skurcze te pozwalają na złuszczanie się śluzówki macicy, co jest konieczne do odtworzenia się nowej warstwy, gotowej na ewentualne zapłodnienie. Lekarze wyróżniają dwa rodzaje bólu miesiączkowego: pierwotny, który dokucza głównie młodym dziewczynom oraz wtórny, charakterystyczny dla kobiet mających regularne cykle. Przyczyną pierwszego są najczęściej zmiany hormonalne, za drugim stać mogą zmiany chorobowe. W przypadku pojawienia się silnych bóli miesiączkowych, należy udać się do lekarza ginekologa.
Bóle pierwotne i wtórne
Pierwotne bóle miesiączkowe związane są z nadmierną produkcją prostaglandyn, powodujących skurcze macicy. Ich nadprodukcja spowodowana jest rosnącym w czasie cyklu owulacyjnego stężeniem progesteronu. W tym wypadku najsilniejszy ból pojawia się zwykle przed rozpoczęciem lub w pierwszych godzinach krwawienia. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy. Znaczny wpływ na poziom prodstagladyn ma stres, dlatego przed okresem warto wykonywać ćwiczenia relaksujące. W przypadku bóli wtórych, ich najczęstszą przyczyną jest endometrioza zewnątrz- i wewnątrzmaciczna. Zdarza się również, że powodem są powtarzające się zapalenia przydatków, mięśniaki podśluzówkowe, zwężenie kanału szyjki macicy lub wady rozwojowe macicy. Ostateczne rozpoznanie przyczyn bólu jest możliwe po wykonaniu badania USG oraz serii specjalistycznych badań ginekologicznych.
Jak sobie pomóc
Aby pozbyć się bolesnych miesiączek, trzeba znaleźć ich przyczynę. Po pierwsze, co już zostało wspomniane konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa i seria badań. Jednakże w przypadku bólu konieczne jest także doraźne jego uśmierzenie. Zalecane są m.in. paracetamol i ibuprofen. Warto sięgnąć również po leki rozkurczowe.