Różnice między biopsją cienko a gruboigłową
Biopsja piersi to jedno z badań w profilaktyce raka piersi oraz jego leczeniu. Wykonywana jest przez lekarza w przypadku, kiedy zauważy on niepokojące zmiany w okolicach piersi. Biopsję mammograficzną wykonuje się przy użyciu specjalistycznej igły, dzięki której pobiera się wycinek tkanki, a następnie oddaje do badania laboratoryjnego. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe w piersi dają szansę na ich wyleczenie.
Czym jest biopsja mammograficzna?
Biopsja mammograficzna to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to metoda pozwalająca w niemal stu procentach wykryć na wczesnym etapie rozwoju zmiany nowotworowe w piersiach. Dzięki czemu wzrasta szansa na postawienie diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia onkologicznego.
Zabieg biopsji wykonuje się w znieczuleniu miejscowych zazwyczaj w pozycji leżącej. Przeprowadza go lekarz wprowadzając w ściśle określone miejsce igłę, która zasysa próżniowo zmianę widoczną na urządzeniu USG. W ten sposób lekarz pobiera kilka wycinków zmian, które poddawane są następnie badaniu histopatologicznemu. Ponieważ jest to zabieg o małej inwazyjności, pacjentka po biopsji może wrócić do domu.
Rodzaje igieł wykorzystywanych do biopsji
Do wykonania biopsji piersi wykorzystywane igły będące głównym narzędziem służącym do pobrania komórek z piersi. I tak możemy wyróżnić biopsję cienkoigłową, biopsję gruboigłową oraz biopsję chirurgiczną otwartą. Ta ostatnia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym w czasie zabiegu chirurgicznego. Jednak najpopularniejszą obecnie metodą służącą do pobrania wycinka z piersi jest biopsja gruboigłowa, której towarzyszą dodatkowe metody obrazowania jak mammografia czy USG.
Charakterystyka biopsji cienkoigłowej
Biopsja cienkoigłowa polega na wprowadzeniu do piersi cienkiej igły, która jest połączona ze strzykawką służącą do pobrania komórek przez zassanie próbki przy użyciu tłoka strzykawki. Zabieg ten nie wymaga znieczulenia i trwa krótko. Można go więc porównać do pobrania krwi podczas badań ambulatoryjnych. Wadą tej metody jest niewielka ilość pobranego materiału przez co ogranicza zakres przeprowadzanego badania. Dlatego też biopsja cienkoigłowa jest obecnie wykonywa rzadko i została wyparta przez inne metody badania.
Charakterystyka biopsji gruboigłowej
W obecnych badaniach profilaktycznych to właśnie biopsja gruboigłowa zyskała na popularności. Igła do pobierania komórek na większą średnicę oraz wyposażona jest w specjalną końcówkę umożliwiającą pobranie tkanek u badanej osoby. Biopsja gruboigłowa wymaga wykonania przez lekarza drobnego nacięcia przez które następnie wprowadza igłę i pobiera wycinek do badania. Ta metoda pozwala na dokładną diagnostykę, ponieważ podczas badania pobrane zostają tkanki, a nie tylko nieliczne komórki. Zabieg może przebiegać z użyciem mammotomu, czyli urządzenia pozwalającego na pobranie większej ilości tkanek. Wtedy taki rodzaj biopsji określa się biopsją typu „VAB” lub biopsją mammotoiczną wspomaganą próżniowo. Warto podkreślić, że tego typu zabieg wymaga znieczulenia miejscowego, a pacjentka jest informowana o możliwości wystąpienia powikłań.