Skąd na skórze biorą się znamiona?
Większość z nas uważnie obserwuje zmiany w naszym ciele. Szczególnie w okresie letnim pojawiają się na naszej skórze piegi, nowe pieprzyki i trudne do zidentyfikowania plamki. Nowe znamię na skórze budzi nasz niepokój – każdy słyszał, że takie zmiany skórne mogą być niebezpieczne, a nawet przekształcić się w raka skóry. W rzeczy samej jednak nie wszystkie. Jak dzielą się znamiona na skórze i skąd się biorą?
Rodzaje i geneza znamion
Zanim podzielimy je na poszczególne rodzaje, należy wskazać, że znamiona definiujemy jako nieprawidłowości w strukturze skóry, np. plamki i wypukłości. Dzielą się na znamiona wrodzone i nabyte. Wyróżniamy następujące rodzaje:
- znamiona melanocytowe – inaczej barwnikowe, czyli pieprzyki – powstające z barwnikowych komórek skóry;
- brodawki łojotokowe – okrągłe, grudkowate narośla;
- podobne do nich włókniaki – łagodne guzy nowotworowe, wyglądające jak małe grudkowate narośla;
- naczyniaki – znamiona naczyniowe płaskie, czyli różowawe znamiona powstałe w wyniku poszerzania się naczyń krwionośnych.
Znamiona pojawiają się na skórze ze względu na uwarunkowania genetyczne – nie można ich wywołać np. dietą. Znacząca część znamion pojawia się już w okresie życia płodowego oraz we wczesnym dzieciństwie. Do nich można zaliczyć duże, jasnobrązowe plamy, plamy soczewicowate, ciemniejsze i mniejsze od wcześniejszych, a także plamy na błonach śluzowych oraz znamię błękitne. Dopiero potem pojawia się znamię Spitza, które wygląda jak twardy, okrągły, czerwonawy guzek, a jeszcze później, bo po 20. roku życia, znamię Suttona z odbarwioną obwódką.
Znamiona barwnikowe są najgroźniejsze dlatego, że to one przekształcają się w raka skóry. Na szczęście dzieje się tak tylko w przypadku 30 proc. tego rodzaju zmian skórnych – a ryzyko można dogodnie zbadać za pomocą obrazowej oceny zmian skórnych oraz w razie potrzeby usunąć.
Usuwanie znamion atypowych
Wbrew (na szczęście coraz mniej powszechnemu) przekonaniu, że chirurgiczne wycinanie znamion może przyczynić się do rozwoju raka skóry, to właśnie usunięcie jest właściwą reakcją na znamiona atypowe. Po dokonaniu obrazowej oceny zmian skórnych część znamion możemy zakwalifikować jako potencjalnie niebezpieczne i podjąć odpowiednie działania. W naszym gabinecie bezpiecznie i bezboleśnie badamy oraz usuwamy niebezpieczne zmiany skórne.