USG Tarczycy – kiedy jest potrzebne
Choroby tarczycy dotykają coraz więcej ludzi. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tego gruczołu poważnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale też i samopoczucie chorego. Kiedy lekarz stwierdzi, że objawy przedstawione przez pacjenta mogą świadczyć o chorej tarczycy, wtedy powinien zlecić odpowiednie badania diagnostyczne.
Najłatwiejszą do wykonania i najmniej inwazyjną metodą badania tarczycy jest badanie ultrasonograficzne (USG). Dzięki niemu można określić wielkość, kształt, położenie, a także strukturę gruczołu. Ponadto, USG tarczycy pozwala ustalić obecność guzków, torbieli lub innych zmian, które ciężko wykryć badając tarczycę za pomocą dotyku.
Kiedy przeprowadzić badanie
Wykonanie USG tarczycy zleca lekarz wtedy, gdy w czasie zwykłego badania zauważy zwiększenie obwodu szyi lub gdy wyczuje jakieś zmiany w obrębie tarczycy. Co więcej, badanie to wskazane jest także w przypadku nieprawidłowych wyników badania stężenia hormonów tarczycy, a także w celu skontrolowania przebiegu hormonalnego leczenia tarczycy.
Przebieg badania
USG tarczycy to badanie krótkie, bezbolesne i w pełni bezpieczne. W czasie wykonywania badania pacjent leży, a lekarz smaruje jego szyję specjalnym żelem. Następnie przesuwa po szyi głowicę USG, a jej obraz widoczny jest na monitorze. Wynik badania przekazywany jest pacjentowi w formie opisu z dołączonym do niego wydrukiem zdjęć ultrasonograficznych.